PARTNER PORTALU
 • BGK

Wody Polskie. Taryfy opłat za wodę i ścieki do kontroli

 • pt    19 marca 2018 - 12:51
Wody Polskie. Taryfy opłat za wodę i ścieki do kontroli
Przemysław Daca, prezes Wód Polskich (w środku) (fot. Mat. pras.)

- Sam fakt wprowadzenia regulatora spowodował w niektórych przypadkach obniżenie stawek cen wody. Myślę choćby o Warszawie, pytanie dlaczego dopiero teraz - powiedział Przemysław Daca, prezes Wód Polskich.
 • Państwowe Gospodarstwo Wodne "Wody Polskie" zostało powołane 1 stycznia, podlega Ministerstwu Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
 • Prezes instytucji, podobnie jak dyrektorzy regionalnych zarządów, sprawują rolę regulatora cen.
 • Przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne właśnie złożyły do PGW wnioski taryfowe.
 • PGW ma na ich rozpatrzenie 45 dni.

12 marca minął termin składania przez przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne wniosków do "Wód Polskich" z nowymi taryfami opłat za usługi. Do końca tygodnia wpłynęło ponad 1,5 tys. wniosków, ale jak zaznaczają Wody Polskie, cześć wysłano pocztą i one dopiero docierają do firmy.

Czytaj też: Oto najważniejsze inwestycje, jakie planują Wody Polskie

Prezes PGW Przemysław Daca zastrzega, że jest jeszcze za wcześnie, by mówić o pełnym obrazie proponowanych podwyżek lub obniżek cen.

- Szczególnie będziemy się przyglądali tym wnioskom, w których są zawarte podwyżki i tym, gdzie są szczególnie wysokie stawki - przyznał prezes i dodał: - Przede wszystkim dlatego, że są przypadki, choćby w Warszawie i kilku innych gminach, gdzie zdecydowano się obniżyć ceny. To sygnał, że potencjał do obniżek jednak jest.

Czytaj: Negocjacje regulaminów i ustalenia zespołu do spraw dialogu

Jak mówił Daca, być może trzeba spytać władze Warszawy dlaczego na te obniżki zdecydowały się dopiero teraz. - Może dlatego, że ten regulator jest? - zapytał prezes PGW.  

Kierownictwo Wód Polskich podkreśliło, że zdaje sobie sprawę, iż na cenę jaką płacą mieszkańcy wpływać może wiele czynników:

- Będziemy się przyglądać tym miejscom, gdzie ceny są bardzo wysokie, ale też zdajemy sobie sprawę, że czasem na wysokość stawek wpływa amortyzacja środków unijnych i inwestycje samorządów.  Może się więc zdarzyć sytuacja, że wysoka opłata wynika z realizacji inwestycji, a tych inwestycji było wiele i za ogromne pieniądze. Dlatego każdemu wnioskowi z osobna będziemy się przyglądać - dodała Joanna Kopczyńska, zastępca prezesa Wód Polskich.

Jak tłumaczyła, choć na decyzje odnośnie zatwierdzenia taryf Wody Polskie mają 45 dni, niektóre z wniosków mogą wymagać uzupełnień. Wtedy okres oczekiwania na wydanie decyzji może się wydłużyć. Jednak, jak zapewniła wiceprezes, wszystko jest pod kontrolą. - Mamy przeszkolone zespoły. Nawet biorąc pod uwagę, że będziemy to robić po raz pierwszy, to proszę pamiętać, że w zespołach pracują ludzie, którzy pracowali w tej branży wcześniej i nie jest to dla nich nowość.

W Wodach Polskich zwracają uwagę, że rozpiętość stawek jest olbrzymia, jest więc co sprawdzać.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (8)

 • Obserwator, 2018-03-25 20:39:08

  I o to chyba chodziło.
 • muł bagienny, 2018-03-20 21:51:15

  Do Szuwarek: jedyny przeszkolony zespół to prezes, wiceprezesi i rzecznik prasowy - zespół przeszkolony we wciskaniu kitu
 • Szuwarek, 2018-03-20 17:19:22

  RZGW w Warszawie w dniach 12-19 marca ogłosiło nabór pracowników na 3 stanowiska do Wydziału Taryf, procedura naboru jeszcze potrwa, więc gdzie te "przeszkolone zespoły"? Wymagania dla kandydatów bardzo wysokie, ciekawe czy będą chętni do tej pracy?