PARTNER PORTALU
  • BGK

Wodzisław Śląski buduje kanalizację

  • GK    25 listopada 2011 - 11:25
Wodzisław Śląski buduje kanalizację

Trwają prace związane z budową sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej w powiecie wodzisławskim.
Roboty przebiegają bez większych problemów. Zadanie wykonywane jest w ramach projektu „Ochrona wód dorzecza Górnej Odry w zlewni oczyszczalni ścieków Karkoszka II w Wodzisławiu Śląskim”. Realizowane jest na terenie czterech gmin: Wodzisław Śląski (zabierz głos/oceń prezydenta), Radlin, Marklowice i Gorzyce.

Czytaj też: Opłaca się budować dłużej niż krócej

Podzielone jest na 10 części. W sumie do czerwca 2014 roku łącznie zostanie wybudowanych 126 km sieci kanalizacji sanitarnej oraz 10 przepompowni ścieków.

Najszybciej do sieci kanalizacyjnej będą mogli przyłączyć się mieszkańcy Marklowic – część zachodnia cz 1. (tam termin zakończenia robót przewidziano na koniec tego miesiąca). Również w Czyżowicach i Radlinie (dzielnice Obszary i Biertułtowy) prace są na ukończeniu, a termin zakończenia inwestycji przypada na początek lutego przyszłego roku.

O możliwości podłączenia do sieci każdy mieszkaniec zostanie poinformowany pisemnie. Planuje się, że na początku roku 2012 zostaną zorganizowane spotkania z mieszkańcami powyższych terenów, na których przybliżona zostanie procedura przyłączenia się do nowopowstałej sieci.

16 listopada odbyło się otwarcie ofert w postępowaniu przetargowym „Budowa kanalizacji sanitarnej w Wodzisławiu Śląskim, dzielnica Radlin II cz.1 – dokończenie robót”. Aktualnie trwa procedura wyboru najkorzystniejszej oferty. Przetarg jest efektem zerwania przez PWiK kontraktu z firmą wykonującą prace kanalizacyjne w dzielnicy Radlin II w Wodzisławiu Śl.

Aktualnie w Wodzisławiu Śląskim w dzielnicy Nowe Miasto i Stare Miasto budowana jest kanalizacja sanitarna na ulicy Radlińskiej i Ogrodowej. Prowadzone są również roboty drogowe związane z odtworzeniem nawierzchni asfaltowej na ulicy Pośpiecha. Zadanie w tej części miasta zrealizowane zostało w około 20 proc., a do końca prac pozostało 25 miesięcy.

W dzielnicach Jedłownik i Karkoszka w Wodzisławiu Śl. do końca prac pozostało 15 miesięcy, a wykonawca zrealizował ponad 23 proc. zadania. W listopadzie kanalizacja sanitarna powstaje na ulicy Wolności, Pszowskiej oraz Czyżowickiej. Prace ziemne od dwóch miesięcy prowadzone są nieustannie w Radlinie II. Przez ten krótki okres wytyczono trasy kanalizacji na ul. Radlińskie Chałupki, B. Chrobrego oraz J. Dąbrowskiego i rozpoczęto prace budowlane na ulicy B. Chrobrego, Popiela, i Dąbrowskiego.

Roboty kanalizacyjne w Radlinie II przewidziane są do października 2013 roku.

Do października 2013 r. ma zostać także wybudowana sieć kanalizacyjna w Gorzyczkach i Radlinie – Reden i Wypandów. W Gorzyczkach obecnie powstaje ona na ulicy Leśnej i Spacerowej, Kopernika oraz Polnej. Od momentu podpisania umowy udało się budowlańcom wykonać ponad 11 proc. całego zadania. Z kolei w Radlinie na obszarach Reden i Wypandów roboty budowlano – montażowe i odtworzeniowe w październiku i listopadzie prowadzone były na ul. Młyńskiej, Domeyki, Matejki, Wiosennej, Rydułtowskiej. Łącznie wykonano 3,9 proc. zadania.

W Marklowicach – część zachodnia kanalizacja budowana jest obecnie na ulicy Kormoranów i Porzeczkowej. Prace całościowo mają zakończyć się w styczniu 2013 roku.

Wartość Projektu „Ochrona wód dorzecza Górnej Odry w zlewni oczyszczalni ścieków Karkoszka II w Wodzisławiu Śląskim” to 174,1 mln zł. Na inwestycję Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. otrzymało wsparcie unijne w wysokości 92,3 mln zł. Na pozostałą część środków stanowiących wkład własny beneficjenta składają się pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz kredyt komercyjny udzielony przez Bank Gospodarstwa Krajowego wraz z dopłatami do oprocentowania z NFOŚiGW w Warszawie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.