PARTNER PORTALU
 • BGK

Wojdyła: Konieczne jest ujednolicenie systemu zbiórki odpadów w gminach

 • AT    3 lipca 2015 - 09:45
Wojdyła: Konieczne jest ujednolicenie systemu zbiórki odpadów w gminach
Trudności przysparza zła jakość odpadów zbieranych selektywnie (fot.pixabay.com)

- Osiągnięcie przez gminy poziomu recyklingu może być trudne. Czasu jest coraz mniej - mówi Andrzej Wojdyła, prezes lubawskiej spółki Sanikom.
W domach, na podwórkach przybywa pojemników do segregacji. Przy ulicach wyrastają kolorowe kontenery. Odpady segregujemy, bo dostrzegamy naszą rolę w zrównoważonym rozwoju ziemi. Przy okazji w budżetach domowych zostaje więcej pieniędzy, jednak sprawny system wydobywania surowców z odpadów komunalnych wymaga ciągłych inwestycji, ujednolicania sposobu zbiórki w poszczególnych gminach.

W Polsce funkcjonuje już ponad 130 tak zwanych instalacji regionalnych, a w najbliższym czasie przybędzie ich jeszcze 100.

Gminy będą mieć problem z osiągnięciem wymaganego poziomu recyklingu

- Z segregacją jest coraz lepiej. Musimy jednak ujednolicić system zbiórki w gminach, edukować mieszkańców. Ważna jest, wydawać mogłoby się tak błaha, kwestia zgniatania butelek czy składania kartonów. Gminy muszą informować, gdzie mieszkańcy powinni oddawać odpady niebezpieczne: papę, styropian, eternity, szyby. Problemem jest zastawianie autami osobowymi dojazdu do pojemników. Kontenery, zwłaszcza w sezonie grzewczym, są podpalane. Nie może do nich trafiać gorący popiół – mówi prezes lubawskiej spółki Sanikom, Andrzej Wojdyła.

Trudności przysparza zła jakość odpadów zbieranych selektywnie, np. do punktów trafia zniszczony elekt rozłom, a medyczne i niebezpieczne odpady wrzucane są do zmieszanych.

- Bez udziału mieszkańców może być trudne osiągnięcie przez gminy poziomu recyklingu. Czasu jest coraz mniej - twierdzi Wojdyła.

Poziomy recyklingu jakie muszą osiągnąć gminy w odniesieniu do poszczególnych rodzajów odpadów określone zostały w ustawie z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zgodnie z zapisami art. 3b tej ustawy gminy są zobowiązane do osiągnięcia do dnia 31 grudnia 2020r. :

* poziomu recyklingu i przygotowania do ponownego użycia papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła w wysokości co najmniej 50% wagowo;

* poziomu recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami innych niż niebezpieczne odpadów budowlanych i rozbiórkowych w wysokości co najmniej 70% wagowo.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (15)

 • artmetic ekonsulting, 2015-07-15 18:47:34

  Aplikacja mobilna ułatwiająca zarządzanie odpadami: artmetic.pl
 • Frankenstein, 2015-07-10 10:30:10

  Do czy jeszcze jesteśmy w UE: aż mi ślinka już leci na podpaski z autoklawu w sosie obierko-bateryjnym
 • czy jeszcze jesteśmy w UE, 2015-07-09 22:00:30

  Rację ma minister środowiska - po co ta cała selektywna zbiórka - powalimy wszystkich na kolana bo polską specjalnośćią stanie się puree ze zmieszanych odpadów podawane prosto z autoklawu - czytać tutaj centrumpr.pl/artykul/rotosteril-beg7000-firmy-bioelektra-group-wyrozniony-w-konkursie-greenevo-z...a-potencjal-rozwojowy,72351.html  rozwiń