PARTNER PORTALU
 • BGK

Wojewoda będzie nadzorował ustawę śmieciową

 • AT    10 grudnia 2012 - 19:15
Wojewoda będzie nadzorował ustawę śmieciową

Minister administracji i cyfryzacji podjął decyzję o przekazaniu wojewodom nadzoru nad wszystkimi uchwałami gmin wynikającymi z ustawy śmieciowej.
- Za takim rozwiązaniem przemawiają szczególne środki nadzoru, jakimi w kontekście ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach dysponuje wojewoda - tłumaczy Włodzimierz Karpiński, wiceminister MAiC.

Czytaj też: System mieszany uelastyczni opłaty za śmieci

Jak wyjaśnia, chodzi o sytuacje kiedy rada gminy nie podejmie np. uchwały w sprawie wyboru metody ustalania opłaty za śmieci w ustawowym terminie. Wojewoda będzie mógł wówczas wezwać organ stanowiący do jej podjęcia, wyznaczając w tym celu stosowny termin, a po jego bezskutecznym upływie wydać zarządzenie zastępcze.

Organ nadzoru będzie w ten sposób ustalić m.in. opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, opłatę za pojemnik o określonej pojemności, wskazać termin i częstotliwość oraz tryb uiszczania opłat, czy też określić wzór deklaracji o wysokości tych opłat na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego - podaje Karpiński.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • Mieszkaniec BB, 2013-03-13 09:04:51

  I nic....dalej bzdury 14 zł od osoby....monopol Sity i ZGO....korupcyjne propozycje prezydenta miasta w stosunku do okolicznych gmin by tylko podporządkować sobie okolicę: woda za śmieci....SKANDAL!!! Gminy zmieniają już podjęte uchwały pod naciskiem Bielska, by omijajac konkurencje dostarczać smie...ci do ZGO....NIK, Prokuratura, CBA konieczne...!!!  rozwiń
 • Mieszkaniec BB, 2012-12-11 10:44:28

  A może najpierw niech wojewoda przejrzy uchwalane regulaminy....tam bzdur jest co niemiara. Np. Bielsko - Biała podjęła uchwałe o przejęciu niezamierzkałych nieruchomosci, czyli też firm, sklepów, biur...jednoczesnie w regulaminie nie przewidziała, że wiele firm używa do gromadzenia odpadów komunaln...ych praso-kontenerów. Innym ciekawym zapisem jest podział odpadów na mokre i suche, bez podania które kody odpadów są w której grupie. Domyslam się, że suche to wrzucane do jednego worka wszystkie odpady które były zbierane selektywnie:papier, szkło, metal, plastik. CZYLI DLA WYGODY URZEDNIKÓW - COFAMY SIĘ!!!  rozwiń