PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojewoda da grunty na potrzeby lotniska

  • PAP    17 czerwca 2011 - 15:43

Wojewoda warmińsko-mazurski przekaże 93 ha ziemi leżącej tuż przy lotnisku w Szymanach staroście szczycieńskiemu - na tym terenie ma powstać infrastruktura przyszłego lotniska pasażerskiego.
Rzecznik wojewody Edyta Wrotek poinformowała, że wojewoda wyraził zgodę na przekazanie 93 ha w drodze darowizny staroście szczycieńskiemu. Starosta przekaże z kolei ten teren samorządowi województwa, który jest udziałowcem w spółce tworzącej pasażerskie lotnisko regionalne w Szymanach.

- Te 93 ha gruntów bezpośrednio przylega do terenów byłego lotniska wojskowego w Szymanach. Zostaną one przekazane w celu rozbudowy regionalnego lotniska cywilnego oraz budowy infrastruktury towarzyszącej - poinformowała Wrotek.

Czytaj też: Zgoda wojewody na rozbudowę lotniska

Marcin Galibarczyk z biura prasowego marszałka woj. warmińsko-mazurskiego powiedział, że tereny podarowane przez wojewodę są bardzo atrakcyjne, bo leżą w bezpośrednim sąsiedztwie drogi krajowej Warszawa-Szczytno, na tym obszarze powstaną obiekty służące obsłudze pasażerów.

Darowizna 93 ha nie jest pierwszą wykonaną przez wojewodę na rzecz utworzenia lotniska pasażerskiego w Szymanach k. Szczytna. W kwietniu 2010 roku reprezentujący Skarb Państwa wojewoda przekazał samorządowi województwa teren lotniska (460 ha ziemi i budynki), który przejął od Agencji Mienia Wojskowego. Było to możliwe po decyzji resortu infrastruktury z września 2009 r. o dokonaniu darowizny nieruchomości Skarbu Państwa, będących w dyspozycji Ministra Obrony Narodowej, z przeznaczeniem na potrzeby lotnictwa cywilnego.

Czytaj też: Port w Modlinie powstaje bez opóźnień

Lotnisko w Szymanach wciąż nie pracuje - od 2010 roku zarządzająca lotniskiem spółka Port Lotniczy Mazury (samorząd województwa ma w niej 5,4 proc. udziałów) przygotowuje Plan Generalny dla lotniska. Zdaniem Galibarczyka, prace te są już na ukończeniu. Wkrótce także rozpocznie się modernizacja linii kolejowej z Olsztyna do Szczytna, po której mają jeździć szybkie autobusy szynowe. - Właśnie został wyłoniony w przetargu wykonawca tych prac, jest to firma włoska - dodał Galibarczyk.

Lotnisko w Szymanach funkcjonowało do 2004 roku, ale brakowało inwestora strategicznego, który pomógłby je zmodernizować - m.in. wydłużyć pas startowy do 2,5 tys. m oraz rozbudować terminal. Na bazie starego lotniska spółka Porty Lotnicze Mazury chce uruchomić regionalny port pasażerski.

Władze regionu w Regionalnym Programie Operacyjnym na uruchomienie lotniska w Szymanach zarezerwowały 37 mln euro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.