Wojewoda mazowiecki i firmy energetyczne będą współpracować

Zapobieganie awariom elektroenergetycznym, minimalizacja skutków i skrócenie czasu ich usuwania - ma na celu porozumienie, podpisane w piątek przez wojewodę mazowieckiego i mazowieckie oddziały dziesięciu spółek energetycznych i przesyłowych.
Wojewoda mazowiecki i firmy energetyczne będą współpracować
Zgodnie z porozumieniem, spółki energetyczne będą powiadamiać Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCZK) m.in. o przypadkach, gdy co najmniej 150 stacji transformatorowych na obszarze wiejskim zostanie wyłączonych na minimum 6 godzin, 100 stacji w miastach na co najmniej dwie godziny lub gdy awaria stwarzać będzie zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.

Z kolei komunikaty przekazywane stronom porozumienia przez WCZK będą - poza dotychczas wysyłanymi informacjami pogodowymi i ostrzeżeniami - zawierać także szerszą ocenę zagrożeń, które potencjalnie mogą wywołać awarię energetyczną.

Porozumienie podpisali wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski oraz przedstawiciele dziesięciu spółek energetycznych działających na terenie województwa: PSE Operator, PSE Centrum, PSE Wschód, PSE Północ, PGNiG Termika, RWE Stoen Operator, PGE Dystrybucja, Energa Operator, Energa Elektrownie Ostrołęka oraz Enea Wytwarzanie.

Porozumienie jest uzupełnieniem wcześniejszego, podpisanego w województwie mazowieckim w maju 2009 r. jako pierwszy tego typu dokument w Polsce. Poza tym w wyniku reorganizacji i zmian właścicielskich w ciągu ostatnich trzech lat pojawiły się nowe podmioty energetyczne - Energa Elektrownie Ostrołęka, PGNiG Termika i Enea Wytwarzanie, a spółki Polskiej Grupy Energetycznej uległy reorganizacji.

Jak mówił Kozłowski, WCZK, które koordynuje wszelkie działania związane z reagowaniem na sytuacje kryzysowe, powinno posiadać z wyprzedzeniem informacje, którymi również powinno służyć spółkom energetycznym. "Państwo, z drugiej strony przekazując nam informacje, pomagacie w dystrybucji tych informacji do mieszkańców naszego województwa" - dodał wojewoda, zwracając się do przedstawicieli spółek.

"To porozumienie jest punktem wyjścia do nawiązania głębszej współpracy w zakresie ochrony infrastruktury krytycznej. Będziemy ze spółkami w ścisłym zakresie współpracować w sprawie opracowywania nowych planów" - mówił szef mazowieckiego WCZK Roman Jaworski. Dziękował też spółkom energetycznym za "wzorową współpracę", m.in. terminowe i wyczerpujące raporty.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE