PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojewódzki bilet, czyli taniej koleją

  • AW    13 stycznia 2011 - 16:16
Wojewódzki bilet, czyli taniej koleją

Województwo kujawsko-pomorskie jako pierwszy region w kraju wprowadziło własną taryfę biletów na regionalne pociągi pasażerskie. Na razie tylko na nieco ponad 40 proc. połączeń ale wkrótce zmiany w portfelach mają odczuć wszyscy podróżujący koleją w tym województwie.
Oznacza to, że pasażerowie zapłacą mniej, a poza tym daje gwarancję utrzymania stałych, niskich cen przez najbliższe dziesięć lat. Na razie tylko na nieco ponad 40 procentach połączeń, ale nowy przetarg na obsługę linii zelektryfikowanych powinien umożliwić rozszerzenie jej na całe Kujawsko-Pomorskie.

- Po raz pierwszy w Polsce marszałkowska administracja województwa przystępuje do kształtowania polityki przewozowej. Do tej pory regionalne samorządy, jako organizatorzy regionalnych przewozów pasażerskich, tylko płaciły przewoźnikom. Kujawsko-Pomorskie, które jako pierwsze w kraju wprowadziło rynkową rywalizację między operatorami kolejowymi ubiegającymi się o wieloletnie kontrakty, także tym razem wyznacza w moim przekonaniu najwłaściwszy kierunek zmian – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 Wprowadzona taryfa ma prostą strukturę: za pierwsze 10 kilometrów opłata wynosi 2,5 złotego, a za każdy następny rozpoczęty kilometr dodatkowe 13 groszy (ceny zaokrągla się do pełnych dziesiątek groszy). Bilet miesięczny to 30-krotność ceny biletu jednorazowego. To taniej niż przed wprowadzeniem naszej taryfy kosztowały bilety zarówno Arrivy, jak i Przewozów Regionalnych. Poza tym honorowane są wszystkie ustawowe ulgi, w tym dla uczniów i studentów.

 Jak to działa? Bilety jednorazowe są u nas tańsze w każdy przypadku. Na przykład jednorazowy przejazd Chełmża – Toruń kosztuje 3,90 zł zamiast 6,30 zł (taniej o 38 proc.), Świekatowo – Bydgoszcz 5,50 zamiast 8,40 (taniej o 35 proc.),  a Grudziądz – Jabłonowo Pomorskie 5,10 zamiast 7,30 (taniej o 30 proc.). W przypadku biletów miesięcznych taniej jeżdżą wszyscy, którzy pociągiem pokonują dystans do 60 kilometrów, czyli blisko 97 proc. wszystkich podróżnych (pozostali mogą zdecydować się na ogólną taryfę kolejową, bo i taka możliwość pozostaje). Tu oszczędność może wynosić nawet 35 procent.

Wojewódzki cennik biletów wprowadzono do długoletnich kontraktów na realizację regionalnych przewozów pasażerskich. Na razie jest tylko jedna taka umowa – 10-letni kontrakt z Arrivą. Dlatego taryfa wojewódzka działa jedynie na połączeniach obsługiwanych przez tego przewoźnika, ale nowy, zaplanowany jeszcze na ten rok przetarg, który wyłoni operatora linii zelektryfikowanych, powinien pozwolić na zastosowane jej na terenie całego regionu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.