PARTNER PORTALU
 • BGK

Wojewódzkie Plany Gospodarki Odpadami: 17 spalarni w jednym regionie?

 • pt/MIW    8 grudnia 2016 - 11:31
Wojewódzkie Plany Gospodarki Odpadami: 17 spalarni w jednym regionie?
Mieszkańcy zwykle protestują przeciw spalarniom, inwestorzy o nich marzą (fot.spalarnia.slask.pl)

• Rozbieżności między zamierzeniami resortu środowiska a planami inwestycyjnymi tworzonymi przez samorządy trudno zwyczajnie nazwać dużymi, gdyż są wręcz monstrualne.
• Tylko do projektu Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami dla województwa śląskiego zgłoszono np. pomysły budowy… 17 spalarni.
Śląski WPGO jako ostatni trafił do konsultacji z ministerstwem. – Gdyby nie było opóźnień ze strony rządu, to pewnie bylibyśmy o czasie. Czekaliśmy bowiem na krajowy plan, a ten był opóźniony o 7 miesięcy – tłumaczy Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Dlaczego jednak inni mogli przedłożyć swoje plany znacznie wcześniej? Na przykład województwo świętokrzyskie zrobiło to już w lipcu, a śląski projekt trafił do resortu pod koniec listopada.

– Województwo śląskie ma najwięcej mieszkańców, a tym samym firm i przedsiębiorstw, które w tym procesie chcą brać udział – mówi marszałek Saługa.

Jak tłumaczy, same konsultacje w sprawie WPGO na Śląsku trwały długo, bo złożono projekty wielu nowych inwestycji. Czytaj też: Spalarnie tracą rządowe poparcie

– Na spalarnie jest 17 zgłoszeń. Było ponad 30 dodatkowych zgłoszeń na RIPOK-i. Tych spotkań konsultacyjnych w regionie trzeba więc było więcej. Przerobienie tego wszystkiego trochę trwało – tłumaczy Wojciech Saługa.

Kilkanaście dni temu, podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska wiceminister Sławomir Mazurek wprost mówił, że nie podziela entuzjazmu dla inwestowania w kolejne instalacje termicznego przekształcania odpadów, który widać u samorządów.

Jak twierdzi, wobec przyjęcia przez Polskę filozofii gospodarki o obiegu zamkniętym nie widać miejsca dla budowy nie tylko kolejnych spalarni, ale także instalacji MBP.

– Dziwi mnie, że samorządy ciągle wpisują do Wojewódzkich Planów Gospodarki Odpadami kolejne inwestycje – dodał wiceminister.

Skąd więc ciągle tak duża liczba nowych instalacji zgłaszanych do aktualizowanych planów? Także na Śląsku, słynącym od lat z pragmatyzmu mieszkańców.

Zdaniem niemal wszystkich ekspertów wyjaśnienie jest proste – przedsiębiorcy zgłaszają inwestycje, bo w przypadku ich zatwierdzenia mogą liczyć na milionowe dotacje z różnych źródeł, a samorządy umieszczają je w planach, bo obawiają się, że w przypadku odmowy narażą się na skargi, które jeszcze przedłużą i tak już bardzo opóźnione zatwierdzanie planów, a to wiąże się z groźbą utracenia możliwości sięgnięcia po unijne środki na inwestycje w gospodarce odpadami.

Czytaj też: Krajowy Plan Gospodarki Odpadami czeka na wojewódzkie plany.

– Spalarnie, RIPOK-i to są inwestycje za setki milionów, a często nawet ponad miliardowe – mówi nam anonimowo jeden z praktyków, związany z branżą od wielu lat. – Każdy ich chce, bo można się nieźle „pożywić”. A że później gdy okazuje się, że inwestycja jest bezsensowna i brakuje np. paliwa dla spalarni, to już przecież nie jest problem tych inwestorów. Słyszał ktoś kiedyś, żeby zabrano unijne dotacje za złe zainwestowanie w instalacje odpadowe?

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Widzący, 2016-12-12 13:49:14

  Dramatyczna bezradność Pana Marszałka. Słabość, straszna słabość...
 • nie tak miało być..., 2016-12-08 14:50:06

  Dziwi mnie, że samorządy ciągle wpisują do Wojewódzkich Planów Gospodarki Odpadami kolejne inwestycje – dodał wiceminister, który przecinał wstęgę na otwarciu określanej w dokumentach rządowych jako "niecelowej ekonomicznie i ekologicznie segregatorni odpadów zmieszanych której efektywność odzy...sku nie przekracza 8% a stopień zanieczyszczenia pozyskanych w taki sposób surowców uniemożliwia ich wykorzystanie"... dziennikwschodni.pl/lubartow/dzieki-inwestycji-lublin-nie-bedzie-mial-problemu-ze-smieciami-najnowoczesniejszy-zaklad-w-polsce,n,1000190918.html  rozwiń
 • z Katowic, 2016-12-08 13:19:17

  Na Śląsku myśleliśmy, że Matusiewicz i Sekuła to najgorsze co nas mogło spotkać. Saługa już sprawił, że zaczynamy za nimi tęsknić.