PARTNER PORTALU
 • BGK

Wojewódzkie Plany Gospodarki Odpadami ciągle w uzgodnieniach, a do końca roku dwa dni

 • pt    29 grudnia 2016 - 16:31
Wojewódzkie Plany Gospodarki Odpadami ciągle w uzgodnieniach, a do końca roku dwa dni
W myśl wymogów UE, Wojewódzkie Plany Gospodarki Odpadami wraz z planami inwestycyjnymi powinny zostać przyjęte do końca roku. (fot. pixabay)

• Na dwa dni przed końcem roku ciągle nie jest zatwierdzonych osiem wojewódzkich planów gospodarki odpadami.
• Trudno ocenić jakie będą skutki opóźnień.
Od kilku tygodni głośno jest o problemie z przyjęciem przez Ministerstwo Środowiska wojewódzkich planów gospodarki odpadami. Resort za opóźnienia obwinia samorządy, te twierdzą, że zbyt późno został przyjęty Krajowy plan, a plany wojewódzkie są od niego uzależnione.

Jak sytuacja wygląda dzisiaj – dwa dni przed końcem roku? - Dotychczas Minister Środowiska pozytywnie zaopiniował 8 projektów WPGO i uzgodnił plany inwestycyjne dla województw: świętokrzyskiego, pomorskiego, mazowieckiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego, podlaskiego i dolnośląskiego. W opiniowaniu i uzgadnianiu pozostaje 8 projektów WPGO dla pozostałych województw – poinformowano nad w Departamencie Edukacji i Komunikacji Ministerstwa Środowiska.

Czytaj: Zagrożony miliard euro na gospodarkę odpadami

W myśl wymogów UE, WPGO wraz z planami inwestycyjnymi powinny zostać przyjęte do końca roku. Jeśli tak się nie stanie, 4,1 mld zł przeznaczone w obecnej perspektywie na inwestycje „odpadowe” może zostać przesuniętych na inne zadania.

Uruchomienie tych środków UE uzależnione jest od spełnienia przez Polskę warunków ex-ante. Podstawowym jest właśnie uchwalenie wojewódzkich planów gospodarki odpadami wraz z uzgodnionymi przez ministra środowiska planami inwestycyjnymi.

Komisja Europejska wymaga przyjęcia wszystkich szesnastu planów. Wiadomo także, że plany zostaną poddane weryfikacji, muszą więc być zgodne z unijnymi założeniami.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • Theo, 2016-12-30 08:00:41

  Osiem zaopiniowanych przez Ministra Środowiska WPGO (świętokrzyskiego, pomorskiego, mazowieckiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego, podlaskiego i dolnośląskiego) - zostało przyjętych przez Sejmiki tych województw.
 • power to the power, 2016-12-29 18:21:51

  W zgodzie z unijną zasadą ex-ante, w 2015 roku oddano w Olsztynie do użytku za 157 mln złotych (w tym w większości z unijnej dotacji) zakład przetwarzający odpady którego produktem jest dalej odpad i jego pozbycie się kosztowało już w opłatach za śmieci olsztyńskie rodziny 13 mln złotych. Obecnie Ol...sztyn postanowił - znowu zgodnie z unijną zasadą ex-ante wybudować nową instalację za kilkaset milionów złotych w postaci spalarni... Sama wytwórnia odpadów z odpadów (ZGOK), jej funkcjonowanie kosztuje rocznie olsztynian nawet więcej niż wspomniane wyżej 13 mln złotych – teraz dojdą koszty funkcjonowania spalarani bo przecież jeszcze przez pięć lat ZGOK-u nie można zaorać w obawie przed koniecznością oddania dotacji unijnej do Komisji Europejskiej… Wsztstko dowodzi tego że zgodnie z zasadą ex-ante – nawet Komisja Europejska uczestniczy w tym polskim chocholim tańcu w oparach absurdu zwanym "wyścigiem czasu"...  rozwiń