PARTNER PORTALU
 • BGK

Wojewódzkie Plany Gospodarki Odpadami: MŚ o apelu Konwentu Marszałków dot. przyspieszenia prac nad wpgo

 • pt/pap    25 listopada 2016 - 14:31
Wojewódzkie Plany Gospodarki Odpadami: MŚ o apelu Konwentu Marszałków dot. przyspieszenia prac nad wpgo
Tylko 3 województwa (świętokrzyskie, pomorskie, mazowieckie) przekazały projekty wpgo w pierwszej połowie roku (fot.fotolia)

Ministerstwo Środowiska dokładało wszelkich starań, aby maksymalnie ułatwić marszałkom przygotowanie projektów wojewódzkich planów gospodarki odpadami. Dlatego apel Konwentu Marszałków do Ministra Środowiska o przyspieszenie opiniowania tych planów uważamy za nieuzasadniony - mówi Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska.
Jak wylicza Mazurek, na poziomie regionalnym większość marszałków zbyt późno przekazała projekty planów do Ministerstwa Środowiska. Dodatkowo, dokumenty te zawierają liczne błędy lub brakuje w nich podstawowych informacji wystarczających do oceny, czy przedstawiony system gospodarki odpadami bilansuje potrzeby w stosunku do masy wytwarzanych odpadów.

Apel do Ministra Środowiska wystosował Konwent Marszałków 23 listopada br. W dokumencie tym wezwał on do przyspieszenia opiniowania wojewódzkich planów gospodarki odpadami i uzgadniania planów inwestycyjnych.

Prace nad wpgo

Tylko 3 województwa (świętokrzyskie, pomorskie, mazowieckie) przekazały projekty wpgo w pierwszej połowie roku, dwa kolejne wpłynęły w lipcu i wrześniu. Zdecydowaną większość - aż 10 projektów - marszałkowie skierowali do Ministerstwa Środowiska dopiero w październiku i listopadzie, mimo wcześniejszych, wielokrotnych wezwań ministerstwa o przyspieszenie prac i niezwłoczne przekazywanie projektów do opiniowania. Do dziś nie wpłynął wpgo z województwa śląskiego.

Czytaj: Krajowy Plan Gospodarki Odpadami czeka na wojewódzkie plany. A one są "w lesie"

W tej chwili uzgodniony z ministerstwem został wpgo dla woj. świętokrzyskiego, mazowieckiego i lubelskiego. Projekty pozostałych planów są w trakcie opiniowania.

Krajowy Plan bez wpływu na prace nad wpgo

W swoim apelu Konwent Marszałków podkreślił również, że brak uchwalonego KPGO uniemożliwiał im pracę na wpgo.

- "en argument również uważamy za bezzasadny. Przykład województw świętokrzyskiego, pomorskiego i mazowieckiego pokazuje, że plany można było przygotować odpowiednio wcześniej. KPGO 2022 został przyjęty przez Radę Ministrów 1 lipca br., a więc nieprawdziwe jest stwierdzenie o ponad siedmiomiesięcznym opóźnieniu. Co więcej, termin ustawowy na aktualizację tego planu upływa z końcem 2016 r. Prace nad KPGO przyspieszyliśmy ze względu na konieczność spełnienia warunków początkowych, od których zależy przyznanie środków unijnych w gospodarce odpadami - mówi wiceminister Sławomir Mazurek.

Marszałkowie byli na bieżąco informowani o postępie prac nad Krajowym Planem Gospodarki Odpadami 2022. Dodatkowo, w Ministerstwie Środowiska organizowane były spotkania informacyjne, a pracownicy ministerstwa konsultowali projekty wpgo z poszczególnymi województwami.

Jakie błędy w wpgo?

Jak podkreśla resort środowiska pomimo dużego zaangażowania informacyjnego ze strony ministerstwa, większość planów została przekazana bardzo późno. Dodatkowo, dokumenty te zawierają liczne błędy merytoryczne, m.in.:

- propozycje działań zawarte w projektach planów inwestycyjnych nie wynikają z dokonanej w ramach wpgo analizy stanu gospodarki odpadami w województwie;

- brakuje uzasadnienia dla zaplanowanych inwestycji w planie inwestycyjnym, co może doprowadzić do powstania nadmiaru mocy przerobowych czy problemów z zapewnieniem strumienia odpadów do przetworzenia;×
KOMENTARZE (4)

 • Tak miało być i tak jest, 2016-11-29 08:37:41

  Do Szwedzki łącznik: a tam gdzie nie trzeba wyłaniać operatorów kręcenia lodów - mieszkańcy są bogatsi i opłaty są śmieci są niższe niż w Polsce... i będziemy płacić coraz więcej... rp.pl/Zadania/311289920-Za-odbior-smieci-placimy-wiecej-niz-Niemcy-a-ma-byc-jeszcze-drozej.html
 • Szwedzki łącznik, 2016-11-29 08:25:00

  Do zero waste: tam gdzie nie trzeba rozpisywać przetargów na wyłonienie tych co chcą kręcić lody na comiesięcznych opłatach polskich rodzin - plany gospodarki odpadami są proste, skuteczne i nie trzeba stosować odpowiedzialności zbiorowej - youtube.com/watch?v=p8J0ekz8FH4
 • zero waste, 2016-11-29 03:07:38

  oj, chyba nie calkiem było tak jak twierdzi Pan Minister... KPGO został przyjęty przez Radę Ministrow 1 lipca, natomiast był dostępny - został opublikowany w Monitorze Polskim dopiero 11 sierpnia i dopiero w tym momecie był dostępny dla plebsu... Wcześniej Ministerstwo Środowiska ogłaszało, że doku...ment ukaże się w połowie lipca 2015 r. ... Później była żenująca wersja z września 2015, kolejna z marca 2015 i wreszcie wersja finalna - dostępna dopiero od 11 sierpnia 2016. Od osób zorientowanych w pracach Komisji Europejskiej można było usłyszeć, że Plan Krajowy zrobil tam duże wrażenie z uwagi na to, że między okładkami nie ma w nim prawie nic...  rozwiń