PARTNER PORTALU
 • BGK

Wojewódzkie Plany Gospodarki Odpadami, rozporządzenie ministerstwa środowiska

 • pt    24 lipca 2015 - 09:17
Wojewódzkie Plany Gospodarki Odpadami, rozporządzenie ministerstwa środowiska
Unijne dotacje będą mogły dostać tylko inwestycje ujęte w WPGO

W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie sposobu i formy sporządzania wojewódzkiego planu gospodarki odpadami oraz wzoru planu inwestycyjnego.

Konieczność modyfikacji rozporządzenia w sprawie sposobu i formy sporządzania wojewódzkiego planu gospodarki odpadami oraz wzoru planu inwestycyjnego wynika z nowelizacji ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U poz. 122) z dnia 15 stycznia br.

Obowiązek sporządzenia planów inwestycyjnych wynika również z dokumentu „Programowanie perspektywy finansowej 2014-2020, Umowa Partnerstwa”, zgodnie z którym ze środków unijnych finansowane będą jedynie projekty uwzględnione w tworzonych przez zarządy województw i zatwierdzanych przez ministra właściwego ds. środowiska planach inwestycyjnych dotyczących gospodarki odpadami komunalnymi.

Plan inwestycyjny załącznikiem do WPGO

Zmiany dotyczące wpgo polegają na wprowadzeniu obligatoryjności wydania rozporządzenia, jak również nakładają obowiązek określenia wzoru planu inwestycyjnego (zgodnie z nowelizacją takie plany mają być integralną częścią wpgo) w związku z czym jego opracowanie jest niezbędne.

W rozporządzeniu określono formę wojewódzkiego planu gospodarki odpadami, sposób jego sporządzania, jak również wzór planu inwestycyjnego stanowiącego załącznik do wpgo.

Sejmiki wojewódzkie do 30 czerwca 2016 roku mają obowiązek aktualizacji i uchwalenia wojewódzkich planów gospodarki odpadami (WPGO), a także podjęcia uchwał wykonawczych.

Treść rozporządzenia TUTAJ

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (4)

 • szopenowski, 2015-07-29 07:37:28

  szanowni państwo, już dwa razy dodawałem komentarz do powyższego artykułu, punktując hegemonię stosowaną przez ministerstwo środowiska w sprawie gospodarki odpadami w naszym kraju, oraz problemy nieszczelności systemu, braku wyobraźni oraz ignorancję wobec "naukowców z branży"przy kreow...aniu aktów prawnych, oraz sens regulacji ww rozporządzenia, które nic konkretnego nie wnosi ponieważ nie określa na jakich zasadach w nowych WPGO będą znajdować się instalacje które nie tylko nie osiągają wymaganych poziomów odzysku ale również nie spełniają wymogów BAT. Kto będzie decydował i według jakich JASNYCH zasad która instalacja zostanie w WPGO a która planowana zostanie dopisana.... Niestety dotychczas moje komentarze z powodzeniem zostały nieopublikowane za co dziękuję pracownikom Grupy PTWP S.A.  rozwiń
 • ..., 2015-07-28 19:57:01

  Do bk i w.potęga: wystarczy przeczytać sobie treść artykułu 3a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie - zakazuje się w nim inwestowania gminom i zarazem związkom gmin w infrastrukturę dla odpadów... czyli scenariusz kręcenia lodów w odpadach komunalnych już dawno jest zadekretowany... ...  rozwiń
 • bk, 2015-07-28 13:53:47

  Do w.potega@neostrada.pl: W sedno. Ale to co proponujesz ma jedną zasadniczą wadę. Otóż to co porponujesz, nie pozwala lobystom osiągnąć ich celów a marszałkowskim krewnym-i-znajomym-królika zrobić lodów na inwestycjach w odpadach.