PARTNER PORTALU
  • BGK

Województwo chce kupić 10 pociągów elektrycznych

  • PAP    25 lipca 2013 - 10:59
Województwo chce kupić 10 pociągów elektrycznych

10 elektrycznych pociągów do obsługi linii Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej zamierza kupić w trwającym przetargu województwo małopolskie. Szacowana wartość zamówienia wynosi 195 mln zł.
Jak poinformował rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Piotr Odorczuk, samorząd chce kupić sześć pojazdów w wersji trójczłonowej oraz cztery w wersji dwuczłonowej.

Zgodnie ze specyfikacją przetargową będą to pojazdy niskopodłogowe, klimatyzowane, wyposażone w system informacji pasażerskiej, monitoringu oraz windy dla niepełnosprawnych pasażerów. Ich maksymalna prędkość wyniesie do 160 km/h.

Wersja trójczłonowa ma zabierać co najmniej 290 pasażerów, w tym minimum 138 na miejscach siedzących. W wersji dwuczłonowej przewidziano co najmniej 190 miejsc, w tym 92 siedzące.

Nowy tabor będzie wykorzystywany do wykonywania aglomeracyjnych kolejowych przewozów pasażerskich na terenie województwa małopolskiego.

Władze województwa planują, że dostawa nowych pociągów nastąpi w trzecim i czwartym kwartale przyszłego roku oraz pierwszym kwartale 2015 roku. Inwestycja współfinansowana jest ze środków unijnych w ramach Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko.

W czerwcu tego roku samorządy czterech województw południowej Polski rozstrzygnęły przetarg na dostawę 19 nowoczesnych trójczłonowych pociągów, z których sześć trafi do Małopolski. Pociągi dostarczy do końca 2014 roku nowosądecki Newag.

W sumie 19 składów dla województw: małopolskiego, świętokrzyskiego, śląskiego i podkarpackiego będzie kosztowało ponad 313 mln zł. Na ostateczną cenę, oprócz zakupu pociągów za 279 mln, złożyły się także koszty serwisowania taboru, wycenione na ponad 30 mln zł.

Pojazdy będą obsługiwać trasy kolejowe łączące wszystkie cztery województwa. W przypadku województwa małopolskiego będą to połączenia z Krakowa do Rzeszowa, Katowic, Rybnika oraz Ostrowca Świętokrzyskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.