PARTNER PORTALU
  • BGK

Wójt dofinansuje prywatny żłobek

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    2 maja 2011 - 05:50

Gmina może dowolnie ustalić kwotę dofinansowania do pobytu dziecka w prywatnym żłobku lub klubie dziecięcym. Jej wysokość musi zapisać w uchwale radnych.
Prawo do zakładania żłobków i klubów dziecięcych oprócz gmin mają też osoby prawne i osoby fizyczne w ramach prowadzenia działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 60 ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (DzU nr 45, poz. 235) mogą one otrzymywać dotację celową z budżetu gminy na każde dziecko, które w nim przebywa – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Gminny żłobek może mieć filie lub oddziały 

Taka dotacja nie jest obligatoryjna tak jak w przypadku prywatnych przedszkoli, które gmina musi obowiązkowo dofinansowywać.

Na otrzymanie dotacji będą miały szansę tylko te żłobki i kluby dziecięce, które zarejestrują się w gminnym rejestrze i będą spełniały standardy dotyczące opieki i warunków lokalowych i sanitarnych wskazane w przepisach.

Do tego potrzebna jest uchwała gminy, bo to w niej muszą być określone szczegółowe zasady dotyczące wysokość dotacji. Może ona np. stanowić określony procent kosztów ponoszonych z utrzymaniem dziecka w gminnym żłobku.

Czytaj też: Chcą zbojkotować podwyżki w żłobkach

Jak wyjaśnia Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, gmina może określić dodatkowe warunki, których spełnienie jest konieczne do otrzymania dotacji – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.