PARTNER PORTALU
 • BGK

Wójt nie decyduje o elektrowni jądrowej

 • wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)    9 lutego 2012 - 08:36
Wójt nie decyduje o elektrowni jądrowej

– Wynik referendum w gminie Mielno nie przesądzi sprawy lokalizacji elektrowni jądrowej – mówi Katarzyna Kłaczyńska z kancelarii prawnej CMS Cameron McKenna.
W najbliższą niedzielę w gminie Mielno ma się odbyć referendum lokalne w sprawie lokalizacji elektrowni jądrowej na terenie tej gminy. Nie wydaje mi się, żeby jego wynik ktokolwiek zlekceważył, ale czy z prawnego punktu widzenia będzie on miał znaczenie dla decyzji o lokalizacji elektrowni jądrowej?

Katarzyna Kłaczyńska: Z punktu widzenia przepisów ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących, które określają procedurę ustalenia lokalizacji elektrowni jądrowej w Polsce, przeprowadzanie referendum w gminie Mielno i jego wynik nie przesądzą sprawy lokalizacji takiej elektrowni. Wyniki referendum lokalnego są bowiem wiążące dla organów wspólnoty samorządowej, a w tym gminy, ale wymieniona na wstępie ustawa nie przyznaje organom samorządu kompetencji w procesie ustalania lokalizacji elektrowni jądrowej, poza ewentualnym wydaniem opinii, która nie ma charakteru wiążącego. Kompetencje w zakresie wyboru lokalizacji są zastrzeżone dla organów administracji państwowej, a sama decyzja lokalizacyjna dotycząca elektrowni jądrowej jest w rękach wojewody i w przypadku jej podjęcia organom gminy nie pozostanie nic innego jak ją wykonać, czyli respektować w przypadku na przykłada ustalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Słowem, formalnie rzecz biorąc wójt gminy nie może zablokować wyboru określonej lokalizacji elektrowni jądrowej.

Więcej na ten temat tutaj.

Czytaj też:  Żadnej elektrowni! Gąski stają okoniem

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Horror - atom, 2012-02-13 09:05:29

  Jezeli lokalna spolecznosc decyduje o tak drobnych sprawach, jak turbiny wiatrowe, bedzie tez decydowac o elektrowni jadrowej. Elektrownia jadrowa w Polsce to jak dziecku dac zapalki.
 • exradny, 2012-02-10 07:45:23

  Czy w tym przypadku nie działa decyzja środowiskowa, która wydaje Wójt?
 • Tow. Wiesław , 2012-02-09 11:09:31

  "ale czy z prawnego punktu widzenia będzie on miał znaczenie dla decyzji o lokalizacji elektrowni jądrowej?" - no właśnie mamy 20 lat swoje suwerenne państwo - ale wciąż niepełnosprawność intelektualno-organizacyjna trwa jak za najlepszych lat PRL-u. Dyktatura ciemniaków kwitnie......  rozwiń