PARTNER PORTALU
 • BGK

Wokół śmieci kręci się coraz większy biznes

 • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    18 kwietnia 2013 - 08:52
Wokół śmieci kręci się coraz większy biznes

Wokół nowych zasad gospodarowania odpadami, które wchodzą w życie w lipcu, rozwija się coraz większy biznes.
Pojemnik do segregacji odpadów pedałowy Twin Bin lub kosz trójdzielny do segregacji - sklepy internetowe zapełniły się ofertą koszy do segregacji śmieci - pisze „Dziennik Gazeta Prawna".

Do niedawna ich wybór nie był za duży. Od kilku miesięcy jest ogromne zainteresowanie ze strony firm i prywatnych klientów.

Jeszcze lepiej radzi sobie branża szkoleniowa. Szkolą się samorządowcy, pracownicy większych firm, ministerstw, a nawet pojedyncze osoby z jednostek wojskowych.

Biznes na tym można zrobić niezły. Łącznie przeróżnych szkoleń związanych z nową ustawą śmieciową i zaplanowanych tylko na kwiecień i maj można znaleźć blisko 20. Ceny przeszkolenia jednej osoby wahają się na nich od 350 zł do 1,5 tys. zł - pisze „Dziennik Gazeta Prawna".

Dyskusja na temat miejsca przedsiębiorstw w budowaniu nowoczesnego systemu gospodarki odpadami będzie jednym z ważniejszych punktów sesji pt. „Gospodarka odpadami" (15 maja 2013 r., godz. 9.30-11.30) w trakcie najbliższego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Więcej na ten temat tutaj http://www.eecpoland.eu/. Redakcja Portalu Samorządowego konsultowała i sprawuje patronat nad samorządowymi dyskusjami podczas EEC 2013.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • pllo, 2013-04-19 08:14:50

  Priorytetem jest ekologia nie niższe koszty obsługi klienta. Ten nigdy się nie liczył szczególniue w tych speudorynkowej scenerii jaką się dzisiaj tworzy wokół śmieciowego problemu. Tylko psia kupa na trawniku jest dzisiaj większym nierozwiązanym przez gminę problemem. Uznaję potrzebę wymyślenie kol...ejnej unijnej dyrektywy w tym temacie. Trzeba, jak to się dzisiaj mówi, stworzyć mapę drogową rozwiązania problemu najdalej do 2058 roku, bo to problem śmierdzący, palący i narastający. Wracając do śmieci, tylko naiwny wierzył w to że będzie taniej (bo podatek śmieciowy zapłacą wszyscy nawet ci którzy dziajaj wożą śmieci do lasu) Powszechność tych opłat to dobry pomysł , żlym jest fakt powierzenia jego realizacji gminom. Oni jeszczer nigdy niczego dobrze nier zrobili. To zwykłe nieudaczniki są ,więc cała ta akcja miusi skończyć się klapą.  rozwiń
 • praktyk, 2013-04-19 00:04:40

  Jestem zdziwiony tym, że wmawia się ludziom, że segregowanie śmieci obniży im koszty pozbywania się odpadów. Przecież zbierający i transportujący odpady musi osobno przyjechać po makulaturę, osobno po szkło , wreszcie osobno po tworzywa, o odpadach biodegradowalnych już nawet nie wspominam. Po zmi...eszane komunalne, jadę raz np. 5 km i 5 km z powrotem. To wyceniam na 4 zł za 1 km (tj,. koszty paliwa, amortyzacji pojazdu, naapraw, mycia, personelu, ViaToll itd). Zatem koszt usługi (oczywiście to tylko transport, dla zobrazowania przykładu) musi być 40 zł. A teraz to samo tj. x 3 = 120 przy selektywnej zbiórce. A kto za to zapłaci ? Argument gmin, że "przecież za to wam płacą za surowiec wtórny", jest nie do przyjęcia. Zatem skąd przekonanie, że segregowanie "u wejścia" będzie obciążone mniejszą stawką ?  rozwiń
 • śmieciowy, 2013-04-18 14:54:32

  Jak było do przewidzenia - a ostateczne zsumowane koszty i tak poniesie szary obywatel.