PARTNER PORTALU
 • BGK

Woźniak: nawet jeśli gmina spóźni się z przetargiem, śmieci nie będą leżeć na ulicach

 • PAP (Michał Boroń)    7 kwietnia 2013 - 10:45
Woźniak: nawet jeśli gmina spóźni się z przetargiem, śmieci nie będą leżeć na ulicach

Brudny słoik po dżemie to szkło, czy odpad zmieszany? To gminy powinny informować mieszkańców, jak należy segregować śmieci - powiedział wiceminister środowiska Piotr Woźniak. Wyraził też nadzieję, że gminy zdążą z przetargami dotyczącymi wyboru firm odbierających odpady.
Obowiązująca od 1 stycznia 2012 roku ustawa śmieciowa ma zapewnić racjonalną gospodarkę odpadami komunalnymi i zachęcić do segregacji odpadów. W większości przypadków mieszkańcy wiedzą tylko tyle, że za posegregowane odpady zapłacą od 40 do 50 proc. mniej. Nie wiedzą jednak, jak prawidłowo segregować odpady.

Piotr Woźniak: Rzeczywiście, to jest problem i wiąże się on z brakiem kampanii informacyjnej na temat nowych przepisów, którą powinny prowadzić gminy. Niepokoi mnie to. Ustawowo samorządy są zobowiązane od 1 stycznia tego roku informować swoich mieszkańców o nowych przepisach i o tym jak będą one realizowane na ich terenie.

Czytaj też: Selektywna zbiórka odpadów pod kontrolą

Ustawa mówi o plastiku, szkle, papierze czy odpadach zmieszanych, które powinny trafić do osobnych pojemników. Jak traktowane będą np. słoiki po dżemach, czy pojemniki po jogurtach, jeżeli znajdować się będą w nich resztki?

- W mojej gminie będą traktowane jako odpad zmieszany, ponieważ nowy, uchwalony miesiąc temu regulamin nakazuje mi usunąć zawartość przed wrzuceniem opakowania do czerwonego (opakowanie na plastik - PAP) albo zielonego (opakowanie na szkło - PAP) pojemnika.

Przy coraz wyższych cenach za wodę, może bardziej będzie się opłacało zapłacić o te 50 proc. więcej za odpady zmieszane niż za każdym razem myć słoiki czy pojemniki, aby uzyskać w domu "czyste" szkło czy plastik?

- Niczego nie chcę sugerować, ale ja myję. Ta niepewność wynika właśnie z braku informacji w gminach, szczególnie w dużych miastach. To samorządy muszą poinformować swoich mieszkańców, od których pobierać będą opłaty, jak powinni postępować.

Główne zasady są znane, natomiast samorządy powinny wydać jasny i precyzyjny komunikat: co zostanie przez nie uznane za odpad posegregowany, a co za zmieszany. Jedne samorządy mogą uznać, że butelkę po oleju należy umyć, inne - że nie. Zależy to od zaplecza jakim dysponuje konkretna gmina do recyklingu. Apeluję do gmin, aby jak najszybciej poinformowały i uświadomiły swoich mieszkańców, jak powinna wyglądać segregacja śmieci w nowym gminnym systemie i jak będą z tej segregacji rozliczani.

Kolejnym problemem są ślimaczące się procedury przetargowe dotyczące wyboru firm odbierających odpady komunalne w gminach. W ilu z nich przeprowadzono już takie przetargi?

- Z naszych informacji na koniec lutego wynika, że przetargi ogłoszono w ok. 250 gminach, 36 już rozstrzygnięto, a w ponad 20 ogłoszono zwycięskie firmy.

Czyli na 2,5 tys. gmin tylko 250 zorganizowało przetargi, to niewiele.

- Ta liczba nie wygląda imponująco, ale dane są z końca lutego. Ilość przetargów będzie rosnąć szybko wraz z przybliżaniem się terminu 1 lipca. Nowe dane o przetargach zbierzemy jeszcze w kwietniu.

Czytaj też: Przetarg nie jest idealny, ale to najlepsze narzędzie oceny jakości i ceny×
KOMENTARZE (12)

 • SWAT, 2013-04-25 21:31:28

  ALE TO JEST UZALEŻNIAJĄCE !!!
 • taki jeden, 2013-04-25 19:59:47

  Myślący - masz rację, ale surowcem jest dopiero plastik podzielony na: PET, LPDE, PP PCV, itp...., makulaturę na co najmniej karton, kredę, gazetówkę, a szkło opakowaniowe na kolory, osobno szklo budowlane....itd.
 • MYŚLĄCY, 2013-04-25 16:26:24

  Czy my mamy segregować śmieci - odpady, (odsyłam do definicji - opakowanie / śmieć/ odpad ) czyli to co pozostaje po wykorzystaniu podstawowej zawartości - produktu jaki został w nim umieszczony i zużyciu go w sposób jak najbardziej ekonomiczny dla celów w jakim został wyprodukowany , czy raczej ...przygotowywać je na własny koszt( zasada tzw spychotechniki kosztów) jako 100 % wsad - produkt do zbycia - dla zarabiających na śmieciach/opakowaniach/odpadach, firmach recyklingowych i sortowniach.  rozwiń