Wpłynęły oferty na wagony Kolei Śląskich

Po jednej ofercie wpłynęło w dwóch przetargach Kolei Śląskich na dostawy w formie rocznej dzierżawy 50 i 17 wagonów osobowych - poinformował w poniedziałek rzecznik spółki Adam Warzecha.
Wpłynęły oferty na wagony Kolei Śląskich
W piątek spółka zaakceptowała już ofertę rocznego najmu 15 lokomotyw elektrycznych, złożoną przez konsorcjum firm Lotos Kolej i Railpool.

Klasyczne składy wagonowe mają być częścią taboru Kolei Śląskich, kursującego po torach woj. śląskiego od 9 grudnia. Wówczas - wraz z wprowadzeniem nowego rozkładu jazdy - spółka ma zastąpić na torach w regionie Przewozy Regionalne. Według zapowiedzi uruchomi wtedy każdego dnia 629 pociągów (w 57 tzw. obiegach); obecnie po torach woj. śląskiego jeździ ich 480.

Do tego czasu Koleje muszą skompletować potrzebny tabor. Spółka dysponuje obecnie ok. 20 składami; 9 grudnia ma dysponować 57 składami podstawowymi (w tym 25 elektrycznymi zespołami trakcyjnymi) oraz ponad 30 rezerwowymi.

W poniedziałek rzecznik spółki Adam Warzecha poinformował, że oferty, które wpłynęły do tego dnia w obu przetargach na wagony, będą teraz analizowane. Spółka chce w ich ramach wydzierżawić na rok 50 wagonów osobowych (szacunkowo za 20 mln zł netto) oraz 17 kolejnych (w tym dwa jako rezerwa taborowa - szacunkowo za ok. 5 mln zł netto). Oba postępowania, prócz dostaw wagonów, obejmują wykonanie usług dodatkowych związanych z ich eksploatacją.

Przetargi na roczną dzierżawę wagonów spółka ogłosiła 28 września i 1 października. Otwarcie ofert we wcześniejszym, większym przetargu, pierwotnie zaplanowano na 9 listopada. Ze względu na liczbę pytań oferentów przedłużono go jednak do 12 listopada - planowanej daty otwarcia ofert w drugim przetargu.

W piątek 9 listopada Koleje Śląskie poinformowały o wyborze oferty w postępowaniu na dostawę w formie rocznego najmu 15 lokomotyw elektrycznych wraz z obsługą przez 40 maszynistów oraz wykonaniem dodatkowych usług, związanych z eksploatacją lokomotyw (w tym bieżącej konserwacji i utrzymania). Złożyło ją konsorcjum firm Lotos Kolej i Railpool, oferując miesięczną cenę 1 273 050 euro. W ogłoszeniu przetargowym szacunkową wartość tego zamówienia określano na 12,4 mln euro netto.

Z innych przetargów taborowych we wrześniu przewoźnik rozstrzygnął przetarg na 3-letnią dzierżawę z wykupem sześciu nowych sześcioczłonowych EZT, które ma dostarczyć bydgoska Pesa. 23 października wybrano ofertę sądeckiego Newagu w przetargu na zakup jednego nowego sześcioczłonowego nowego EZT. 31 października spółka zdecydowała o rocznej dzierżawie z wykupem dwu zmodernizowanych EZT typu 14WE od przewoźnika Warszawie.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE