PARTNER PORTALU
  • BGK

Wpłynęły pozwy o odszkodowanie od lotniska

  • PAP    18 maja 2011 - 20:27

Z pozwami o odszkodowanie od lotniska w Balicach wystąpiły do krakowskiego sądu osoby mieszkające w sąsiedztwie lotniska. Domagają się pieniędzy za obniżenie wartości nieruchomości i konieczność wyciszenia budynków.
Do Sądu Okręgowego wpłynęło sześć pozwów w tej sprawie - ustaliła w środę PAP w sądzie. Powodowie domagają się w nich od ponad 100 do 300 tys. zł odszkodowania.

Pozwy związane są z utworzeniem w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska tzw. obszaru ograniczonego użytkowania. Uchwałę w tej sprawie przyjął w maju 2009 r. Sejmik Województwa Małopolskiego.

Na mocy uchwały, w strefie A tego obszaru obowiązuje zakaz zabudowy mieszkalnej. Istniejące budynki można użytkować lub rozbudowywać, stosując zabezpieczenia zapewniające dotrzymanie norm hałasu w pomieszczeniach, tj. wyciszenie drzwi, okien, ścian zewnętrznych, dachów.

Autorzy pozwów podkreślają, że z chwilą ustanowienia obszaru ograniczonego użytkowania lotniska ich nieruchomości straciły na wartości. Wskazują również na koszty wyciszenia budynków. Niektórzy z nich rozpoczęli budowy domów przed wprowadzeniem obszaru i w trakcie budowy stanęli przed koniecznością zmiany projektu, by spełnić wymagania dotyczące ochrony przed hałasem. Dokumenty w tej sprawie dołączają do pozwów.

Wskazują również, że zwracali się do władz lotniska z roszczeniami. Nie uzyskali jednak zapłaty; odnieśli natomiast wrażenie, że byli zbywani żądaniami kolejnych dokumentów, choć samo roszczenie nie było negowane.

- Sąd oceni, czy pozwy są uzasadnione - powiedział dyrektor biura spółki Port Lotniczy Kraków Marcin Pulit.

- Należy pamiętać o tym, iż samo utworzenie obszaru ograniczonego użytkowania nie oznacza automatycznie wypłaty odszkodowania. Odszkodowanie nie jest wypłacane za samo istnienie obszaru. Trzeba udowodnić, że utworzenie obszaru doprowadziło do obniżenia wartości nieruchomości. A ponieważ w tych wnioskach, które do nas bezpośrednio trafiały, nikt nie przedstawił żadnych opinii rzeczoznawcy, iż jego nieruchomość utraciła wartość, port lotniczy odpowiadał negatywnie - powiedział Marcin Pulit.

Jak dodał, podobnie jest z kosztami tzw. wygłuszenia domów. - Nikt nam nie przedstawił rachunków, że np. wymienił okna. Potrzebujemy też wiarygodnej opinii rzeczoznawcy w tej sprawie, który określi, jakie są konieczne potrzeby. Podobnie jak wnioskodawcy oczekujemy więc decyzji sądu w tej sprawie - powiedział.

Pierwszy proces w tej sprawie rozpocznie się w połowie czerwca. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • czwórka, 2011-05-19 08:54:23

    Czy są jakieś SZANSE na sukces ? Będziemy z niecierpliwością czekać na informacje w tej sprawie.