PARTNER PORTALU
  • BGK

Wpływy ze składowania odpadów także dla gmin?

  • PAP    8 listopada 2013 - 13:37
Wpływy ze składowania odpadów także dla gmin?

Wpływy z tytułu opłat za składowanie odpadów na składowiskach należących do związków międzygminnych będą trafiały także do gmin - w piątek Sejm znowelizował Prawo ochrony środowiska. Wcześniej cały dochód trafiał do związku międzygminnego.
Za ustawą głosowało 436 posłów, jeden był przeciw, czterech wstrzymało się od głosu. Teraz trafi ona do Senatu.

Zgodnie ze zmianami wpływy z tytułu opłat i kar za składowanie i magazynowanie odpadów będą stanowić w 50 proc. dochód budżetu gminy, a w 10 proc. dochód budżetu powiatu, na obszarze których są składowane odpady. Nowelizacja przewiduje, że jeżeli składowisko odpadów zlokalizowane jest na obszarze kilku powiatów bądź gmin, dochód z tytułu składowania i magazynowania śmieci jest dzielony proporcjonalnie do powierzchni zajmowanej przez te składowisko na obszarze tych powiatów i gmin.

Czytaj też: TK sprawdzi ustawę śmieciową

Zmiana prawa jest spowodowana m.in. reakcjami samorządów gminnych, które postulowały zmianę art. 6 mówiącego, że w przypadku kiedy gmina należy do związku międzygminnego, którego zadaniem statutowym jest gospodarka odpadami, wpływy należne gminie stanowią wyłączny dochód budżetu tego związku międzygminnego i są przeznaczone na jego cele statutowe. Samorządy wskazywały, że zostały pozbawione części spodziewanych zysków z opłat środowiskowych, a składowiska odpadów często nie są własnością związków międzygminnych i nie są przez nie zarządzane.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • T.Garlicki odpady@wp.pl, 2013-11-12 17:29:11

    Nie potrzeba składowisk. Odpady można wydzielić/wysegregować na frakcje. A następnie je sprzedać i wykorzystać bez konieczności składowania. Jest taka technologia, którą mogę wdrożyć - opis na mej stronie Tadeusz Garlicki odpady@wp.pl