PARTNER PORTALU
  • BGK

Wprowadzenie wspólnego biletu na kolei to priorytet

  • bad/PAP    24 lipca 2016 - 12:13
Wprowadzenie wspólnego biletu na kolei to priorytet
Wspólny bilet na kolei to bardzo skomplikowane zadanie. Fot. PKP PLK

Wspólny bilet na kolei to nas priorytet, ale to bardzo skomplikowane zadanie, dlatego za wcześnie na podanie terminu jego wprowadzenia – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Dodał, że resort chce przyjrzeć się rozwiązaniom brytyjskim w tym zakresie.
Adamczyk poinformował, że rozpoczął pracę komitet sterujący do spraw projektu "Wspólnego Biletu". Wśród jego zadań jest przygotowanie założeń do projektu oraz uzgodnienie modelu współpracy w ramach grupy PKP oraz przewoźników regionalnych.

"Wspólny bilet na kolei jest dla nas priorytetem. Obecnie na rynku działa wielu przewoźników, każdy z nich ma swoje taryfy biletowe, ulgi i promocje, połączenie tego w jeden system jest bardzo skomplikowane. Dlatego na obecnym etapie trudno podać datę wprowadzenia tego rozwiązania" - powiedział.

Dodał, że resort chce przyjrzeć się rozwiązaniom, jakie w tym zakresie wprowadziła Wielka Brytania. "Model brytyjski jest bardzo ciekawy, z informacji, które posiadamy wynika, że on dobrze funkcjonuje. Analizujemy również kwestie organizacyjne, w tym koncepcję podmiotu, który mógłby zarządzać wspólnym biletem" - wskazał.

Podkreślił, że intencją resortu jest wykorzystanie w projekcie podejścia biznesowego, które umożliwi zaangażowanie wszystkich przewoźników.

"Jeśli nie będzie widoków na porozumienie między przewoźnikami to nie wykluczam, że będziemy musieli dokonać pogłębionej analizy możliwych rozwiązań legislacyjnych" - powiedział.

Adamczyk zaznaczył, że resort będzie chciał skorzystać ze środków unijnych przy realizacji projektu wspólnego biletu. "Aby wspólny bilet mógł sprawnie funkcjonować potrzebna jest infrastruktura techniczna, technologie informatyczne, które są bardzo drogie. Liczę na to, że uda się wykorzystać środki unijne do sfinansowania tych rozwiązań" - podkreślił.

Projekt wspólnego biletu ma umożliwić zakup jednego biletu na całą podróż koleją, bez względu na przewoźnika i kanał sprzedaży.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • dawny pasażer PKP, 2016-07-25 15:14:41

    Socjalizm w czystej postaci - najpierw kreuje problemy, któe potem z wysiłkiem rozwiązuje. Najpierw natworzono w PKP spółek i spółeczek, a teraz przy wykorzystaniu środków unijnych próbuje się powrócić do poprzedniego systemu. A jeszcze minister tłumaczy jaka to skomplikowana sprawa - jeden bilet na... kolei. Kpina z choć odrobinę myślących ludzi!  rozwiń