PARTNER PORTALU
  • BGK

Wraca państwowy program budownictwa czynszowego

  • PAP/aw    9 lipca 2015 - 06:28
Wraca państwowy program budownictwa czynszowego

W ramach programu ma powstać co najmniej 30 tys. mieszkań czynszowych (fot.PTWP)

Połączone komisje: finansów publicznych i infrastruktury poparły rządowy projekt zmian w prawie, mających uruchomić państwowy program budownictwa czynszowego. To plan rządu na najbliższe 10 lat.
W środę (8 lipca) na posiedzeniu połączonych komisji miało miejsce pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy "o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw". Projekt rządowy ma przywrócić budownictwo czynszowe w Polsce.

Negatywnie o programie posłowie PiS

Posłanka tego ugrupowania Gabriela Masłowska złożyła wniosek o skierowanie projektu do prac w podkomisji nadzwyczajnej, gdzie miałby zostać poprawiony. Wniosek nie zyskał jednak uznania większości członków połączonych komisji.

Posłowie poparli natomiast poprawki zgłoszone przez posła PO Arkadiusza Litwińskiego - były one konsultowane z rządem i zyskały jego poparcie, a także poprawki doprecyzowujące złożone przez Biuro Legislacyjne Rządu. Poprawki posłów PiS zostały odrzucone.

Połączone komisje przyjęły w środę sprawozdanie ws. projektu i tym samym rekomendowały Sejmowi jego poparcie.

Wiceszef resortu infrastruktury Paweł Orłowski, przedstawiając rządowy projekt, podkreślił, że nowy program budownictwa czynszowego ma stanowić fundament pod dobrze pojmowaną politykę mieszkaniową państwa.

Kto adresatem programu mieszkaniowego?

Według Orłowskiego adresatami nowego programu będą osoby, które zarabiają za dużo, aby móc ubiegać się o lokal gminny - komunalny lub socjalny, lecz za mało, aby móc zaciągnąć kredyt na zakup własnego mieszania, nawet korzystając z programu "Mieszkanie dla Młodych".

Także oferty rynkowe najmu są dla nich za drogie. Zdaniem wiceministra są to osoby zarabiające od 1600 zł do 2800 zł netto. "Są to młodzi ludzie, rozpoczynający karierę zawodową" - mówił. Zapewnił też, że co najmniej 50 proc. beneficjentów programu mają stanowić - w założeniu rządu - rodziny z dziećmi.

Rządowy program wspierania społecznego budownictwa czynszowego ma polegać na preferencyjnych kredytach dla inwestujących w budownictwo czynszowe i gwarancji nabycia emisji obligacji udzielanych przez państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego.

Rząd chce, by projekty budowy czynszówek były realizowane w ramach lokalnej polityki mieszkaniowej

Formy wsparcia mają trafiać do inwestorów działających w oparciu o umowy zawierane z gminami. W tym kontekście Orłowski wymienił: towarzystwa budownictwa społecznego (TBS), spółki gminne (większość TBS w Polsce należy do gmin - PAP), a także spółdzielnie mieszkaniowe.

Wsparcie dla tych podmiotów ma być "reaktywacją" budownictwa społecznego w Polsce. Orłowski ocenił też, że według szacunków jego resortu, deficyt mieszkań w Polsce jest obecnie szacowany na 500 tys. W Polsce mieszkania czynszowe stanowią 12 proc. wszystkich lokali, podczas gdy w państwach Europy zachodniej jest to nawet 45 proc.

W ramach programu inwestorzy mogą liczyć na korzystniejsze od rynkowych kredyty rozłożone na 30 rat. Program powinien ruszyć na przełomie 2015/2016 r. Jest zaplanowany na 10 lat. W tym czasie BGK powinno zapewnić na udzielenie kredytów ze środków własnych 4,5 mld zł. Budżet państwa ma pokryć dopłaty do preferencyjnych kredytów w wysokości ponad 750 mln zł w ciągu dziesięciu lat - dopłaty państwa mają pokryć różnice pomiędzy oprocentowaniem preferencyjnym kredytu a rynkowym.KOMENTARZE (2)

  • Julek, 2015-07-20 09:25:37

    Do EWA: A te bulwersujące prawa do wykupu z bonifikatami to skąd się, przepraszam, wzięły. Jakieś szczególne zasługi ? A może zwyczajne cwaniactwo.
  • EWA, 2015-07-10 18:15:52

    najpierw jak dzikusy rzuciliscie sie urzedasy na najmcw z prawami do wykupu z bonifikatami - okradliscie ich - wywaliliscie na bruk - a teraz chcecie powtorzyc te intratne korupcyjnie czynnosci! - niedoczekanie wasze !