PARTNER PORTALU
  • BGK

Wreszcie rusza Łódzki Rower Publiczny

  • pt/pap    29 kwietnia 2016 - 09:51
Wreszcie rusza Łódzki Rower Publiczny

W Łodzi powstało sto punktów wypożeczenia rowerów (fot.lodzkirower.pl)

• W sobotę w Łodzi startuje Łódzki Rower Publiczny. Do dyspozycji będzie 1000 rowerów w 100 stacjach.
• Projekt powstał w ramach budżetu obywatelskiego.
Inwestycja kosztowała ponad 12 mln zł. Wybrali ją łodzianie w ramach I edycji budżetu obywatelskiego, która odbyła się w 2013 roku, ale dopiero w styczniu tego roku miasto rozstrzygnęło przetarg i podpisało umowę z wykonawcą tej usługi - firmą NextBike.

Większość, spośród 100 stacji dokujących wraz z terminalami opłat została zlokalizowana w centrum miasta, m.in. na ul. Piotrkowskiej wyznaczono kilkanaście takich punktów, a kilkanaście kolejnych znalazło się na odchodzących od głównego deptaka przecznicach.

Pozostałe zostały umiejscowione w okolicach urzędów, uczelni wyższych, m.in. Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Narutowicza, czy Politechniki Łódzkiej na al. Politechniki. W ruchliwych miejscach, takich jak np. Przystanek Centrum, stacje zostały zlokalizowane pod dwóch przeciwległych stronach skrzyżowania.

Od południowej strony Łodzi najdalej wysunięty terminal znajdzie się w okolicach szpitala im. M. Kopernika; od strony zachodniej - przy dworcu Łódź Kaliska; od strony północnej będzie to skrzyżowanie ul. Łagiewnickiej i Pojezierskiej; od strony wschodniej w pobliżu Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Pomorskiej.

Wybór punktów poprzedzony był konsultacjami społecznymi, wskazując lokalizację brano również pod uwagę przystanki Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Władze miasta zapewniają, że zgodnie z podpisaną umową, stacje będzie można rozbudowywać lub zmienić ich lokalizację.

Pierwsze 20 minut korzystania z roweru będzie bezpłatne. Za pierwszą godzinę trzeba będzie zapłacić złotówkę, za drugą - 3 zł, a każda następna kosztować ma 5 zł.

Chcąc skorzystać z roweru miejskiego trzeba będzie wejść na oficjalną stronę internetową Łódzkiego Roweru Publicznego www.LodzkiRowerPubliczny.pl i zarejestrować się oraz doładować swoje konto w wysokości 20 zł. Po zakończeniu rejestracji, użytkownik otrzymuje wiadomość e-mail oraz sms z potwierdzeniem oraz nadanym numerem PIN. Konto jest aktywne tylko wtedy, gdy znajduje się na nim min. 10 zł.

Start Łódzkiego Roweru Publicznego zaplanowano na sobotę na godz. 18. Dzień później w Łodzi odbędzie się oficjalna inauguracja sezonu rowerowego. Przed południem miłośnicy jednośladów spotkają się na placu Wolności.

Następnie barwną kolumną przejadą do pasażu Schillera. Towarzyszyć im będą muzyczne platformy i rydwany, a 150 pierwszych uczestników akcji dostanie okazjonalne dzwonki rowerowe. Odwiedzając pasaż Schillera rowerzyści będą mogli dokonać przeglądu technicznego i oznakować rower.(

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.