PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrócą pociągi Wrocław - Świdnica

  • PAP    1 października 2010 - 19:36
Wrócą pociągi Wrocław - Świdnica

We Wrocławiu zaprezentowano w piątek projekt rewitalizacji linii kolejowej łączącej stolicę Dolnego Śląska ze Świdnicą. Wartość inwestycji, która ma być zakończona w 2013 r., to ok. 89 mln zł.
We Wrocławiu przedstawiono projekt przywrócenia połączenia kolejowego Świdnicy ze stolicą Dolnego Śląska. Jak powiedział na konferencji prasowej marszałek województwa dolnośląskiego Marek Łapiński, przewozy kolejowe do Świdnicy były jednym z priorytetów polityki transportowej zarządu województwa. 

"Liczące ok. 60 tys. mieszkańców miasto jest jednym z największych generatorów ruchu na całym Dolnym Śląsku, ale pozbawionym bezpośredniego połączenia kolejowego ze stolicą regionu" - mówił marszałek.

Obecnie trwają rozmowy między władzami województwa i spółką PKP PLK, która dotychczas zarządzała trasą do Świdnicy, na temat przekazania linii Wrocław Główny - Świdnica oraz łącznicy kolejowej Świdnica Przedmieście - Świdnica Miasto, bez której niemożliwe byłoby prowadzenie ruchu kolejowego.

"Inwestycja ruszy, gdy tylko samorząd podpisze ze spółką akt notarialny o przekazaniu linii i nieruchomości. Później pozostanie tylko ogłosić przetarg i wybrać wykonawcę" - powiedział Łapiński.

Projekt rewitalizacji trasy został wpisany do Wieloletniego Programu Inwestycyjnego dla Dolnego Śląska na lata 2007-2013. Zakłada on, że pasażerów wozić będą nowoczesne szynobusy, a czas przejazdu między obydwoma miastami ma wynosić ok. 75 minut i być konkurencją dla przewozów autobusowych.

Początek prac zaplanowano na 2011 r. Szynobusy mają wyruszyć na trasę w 2013 r. Koszt całej inwestycji to ok. 89 mln zł. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • marek_d, 2010-10-06 14:08:09

    dokładnie zgadzam się!!!niech zainwestują w szybki pociąg i czas podróży nie dłuższy niż 35minut!!!przecież to patologia,by tą trasę pokonywać w 75minut.
  • autoidea, 2010-10-04 13:22:19

    Czas przejazdu do Swidnicy nie powinien przekraczac 35 minut. W muzeum w Jaworzynie Sl. stoi jeszcze wiele "calkiem dobrych" parowozow, pewnie na nie liczy marszalek woj. dolnoslaskiego. A moze jednak dieslowskie szynobusy na etanol ?