Wrócą pociągi Wrocław - Świdnica

We Wrocławiu zaprezentowano w piątek projekt rewitalizacji linii kolejowej łączącej stolicę Dolnego Śląska ze Świdnicą. Wartość inwestycji, która ma być zakończona w 2013 r., to ok. 89 mln zł.
Wrócą pociągi Wrocław - Świdnica
We Wrocławiu przedstawiono projekt przywrócenia połączenia kolejowego Świdnicy ze stolicą Dolnego Śląska. Jak powiedział na konferencji prasowej marszałek województwa dolnośląskiego Marek Łapiński, przewozy kolejowe do Świdnicy były jednym z priorytetów polityki transportowej zarządu województwa. 

"Liczące ok. 60 tys. mieszkańców miasto jest jednym z największych generatorów ruchu na całym Dolnym Śląsku, ale pozbawionym bezpośredniego połączenia kolejowego ze stolicą regionu" - mówił marszałek.

Obecnie trwają rozmowy między władzami województwa i spółką PKP PLK, która dotychczas zarządzała trasą do Świdnicy, na temat przekazania linii Wrocław Główny - Świdnica oraz łącznicy kolejowej Świdnica Przedmieście - Świdnica Miasto, bez której niemożliwe byłoby prowadzenie ruchu kolejowego.

"Inwestycja ruszy, gdy tylko samorząd podpisze ze spółką akt notarialny o przekazaniu linii i nieruchomości. Później pozostanie tylko ogłosić przetarg i wybrać wykonawcę" - powiedział Łapiński.

Projekt rewitalizacji trasy został wpisany do Wieloletniego Programu Inwestycyjnego dla Dolnego Śląska na lata 2007-2013. Zakłada on, że pasażerów wozić będą nowoczesne szynobusy, a czas przejazdu między obydwoma miastami ma wynosić ok. 75 minut i być konkurencją dla przewozów autobusowych.

Początek prac zaplanowano na 2011 r. Szynobusy mają wyruszyć na trasę w 2013 r. Koszt całej inwestycji to ok. 89 mln zł. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

dokładnie zgadzam się!!!niech zainwestują w szybki pociąg i czas podróży nie dłuższy niż 35minut!!!przecież to patologia,by tą trasę pokonywać w 75minut.

marek_d, 2010-10-06 14:08:09 odpowiedz

Czas przejazdu do Swidnicy nie powinien przekraczac 35 minut. W muzeum w Jaworzynie Sl. stoi jeszcze wiele "calkiem dobrych" parowozow, pewnie na nie liczy marszalek woj. dolnoslaskiego. A moze jednak dieslowskie szynobusy na etanol ?

autoidea, 2010-10-04 13:22:19 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE