PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław, awarie wodociągów: Jak oszczędzono pół mld litrów wody

  • pt    30 stycznia 2017 - 14:33
Wrocław, awarie wodociągów: Jak oszczędzono pół mld litrów wody
System to dzieło MPWiK stworzone wspólnie z firmami informatycznymi Microsoft i Future Processing (fot.wroclaw.mpwik.pl)

• Wrocławskie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji za pomocą nowoczesnego systemu informatycznego Smartflow walczy z awariami wodociągowymi, których nie widać gołym okiem.
• Tylko w 2016 roku we Wrocławiu zaoszczędzono w ten sposób prawie pół miliarda litrów wody.
• MPWiK w najbliższych miesiącach planuje dalszą rozbudowę tego innowacyjnego narzędzia.
System to dzieło MPWiK stworzone wspólnie z firmami informatycznymi Microsoft i Future Processing. W ramach tego rozwiązania Wrocław został podzielony na kilkadziesiąt stref pomiarowych. System informatyczny działa na terenie kilkunastu osiedli mieszkaniowych wykorzystując obecnie blisko 100 urządzeń monitorujących ilość i ciśnienie wody przepływającej przez sieć wodociągową. Dzięki temu pracownicy MPWiK łatwo mogą zlokalizować jeden z najtrudniejszych typów awarii wodociągowej, czyli tzw. „ukryty wyciek”.

- System działa w oparciu o czujniki zlokalizowane w sieci, które przez całą dobę dostarczają nam informację na temat dystrybucji wody. Najważniejsze pomiary prowadzone są głównie nocą, kiedy mieszkańcy praktycznie nie zużywają wody. Po wytypowaniu miejsca awarii nasze brygady wyszukują je precyzyjnie w oparciu o rozwiązania akustyczne. Dzięki tej metodzie awarie, które generują straty rzędu na przykład 15 tysięcy metrów sześciennych wody na dobę, udaje nam się precyzyjnie zlokalizować i usunąć w ciągu 72 godzin - podkreśla Tomasz Konieczny, dyrektor Centrum Nowych Technologii w MPWiK.

Każda strata wody (czy to w domu z powodu usterki kranu, czy w czasie jej dystrybucji) wpływa negatywnie na środowisko, a także podnosi koszty jej produkcji.

Wrocławskie wodociągi za pomocą nowoczesnych rozwiązań walczą z ukrytymi wyciekami od 2014 roku, kiedy to straty wody stawiały spółkę pod tym względem poniżej średniej europejskiej. Rozpoczęta w 2015 roku współpraca z Microsoft i Future Processing pozwoliła jeszcze efektywniej zwalczać „ukryte awarie”.

- Pokazują, że wykorzystywanie najnowszych technologii przynosi realne korzyści nie tylko dla spółek, ale i dla całej aglomeracji w postaci znacznych oszczędności, ułatwiania życia mieszkańcom i ochrony środowiska - mówi Wojciech Życzyński, dyrektor sprzedaży do sektora publicznego w Microsoft.

Dzięki zaangażowaniu pracowników w walkę o utraconą wodę w ciągu 3 lat udało się osiągnąć wynik, który zbliża Wrocław do czołówki europejskich miast.

- Wrocław jest nie tylko liderem wśród polskich miast, które odpowiedzialnie dążą do redukcji poziomu strat wody, ale też osiąga coraz lepsze wyniki wśród miast należących do International Water Association, globalnej organizacji działającej m.in. na rzecz ochrony zasobów wodnych. Nasza spółka jest pierwszą polską firmą należącą do tego grona ekspertów - dodaje 
Zdzisław Olejczyk, prezes Zarządu MPWiK we Wrocławiu.

Wrocławskie wodociągi w 2017 roku planują dalszą rozbudowę Smartflow.

Do systemu, który obecnie obejmuje 80% powierzchni miasta wprowadzane są kolejne strefy objęte pomiarami. Do końca marca nowe strefy pomiaru pojawią się w dzielnicy Krzyki. Kolejnym etapem będzie montaż mierników głównie na terenie Starego Miasta, gdzie zastosowane zostaną mobilne czujniki (tzw. loggery szumu).

MPWiK w 2017 roku na dokończenie rozbudowy systemu wykrywania awarii wyda blisko milion złotych. Inwestycje mają pozwolić zaoszczędzić tylko w ciągu najbliższych 12 miesięcy co najmniej kilka milionów.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.