PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław chce kupić 25 tramwajów

  • pt    4 czerwca 2014 - 08:19
Wrocław chce kupić 25 tramwajów

Wrocławskie MPK ogłosiło przetarg na zakup nowych tramwajów. Jeśli jednak nie zyska na inwestycję pieniędzy z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko przetarg zostanie unieważniony.
Wrocław może zyskać nawet 25 nowych pojazdów, pod warunkiem, że UE przyzna na ten zakup środki. – Ten przetarg to kolejna szansa, by sięgnąć po unijne pieniądze na transport szynowy. Dzięki nim do tej pory kupiliśmy ponad 60 nowych tramwajów – mówi Patryk Wild, dyrektor ds. Inwestycji i Rozwoju MPK Wrocław.

Przetarg  ma zostać  rozstrzygnięty do końca lipca. Warunkiem niezbędnym do zakupu nowego taboru jest otrzymanie dotacji unijnej. Środki na sfinansowanie zakupu mają pochodzić z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 w ramach przygotowanego wspólnie z urzędem miasta projektu ZSTS II znajdującego się w chwili obecnej na liście rezerwowej tego programu.

Jeśli spółka otrzyma wsparcie, o które się ubiega, będzie można zakupić od 6 do nawet 25 tramwajów. Wszystko zależy od tego, jak atrakcyjne będą oferty producentów oraz jaki będzie uzyskany poziom wsparcia z UE.

Warunki ogłoszone w przetargu dają możliwość brania w nim udziału praktycznie wszystkim poważnym producentom pojazdów szynowych. Pewne jest, że nowe pojazdy będą przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych (muszą mieć co najmniej 20 proc. niskiej podłogi, ale mocno premiowany będzie większy jej udział).

Będą wyposażone w klimatyzację przedziału pasażerskiego. Jeśli chodzi o kwestie bardziej techniczne, mają być po prostu uniwersalne.

Jeżeli miasto i spółka nie otrzymają dofinansowana unijnego przetarg zostanie unieważniony. Pozwalają na to przepisy prawa zamówień publicznych, a z takiego rozwiązania skorzystał już Kraków.

– Liczymy na to, że otrzymamy wsparcie unijne, a przetarg zakończy się powodzeniem i zakupimy tramwaje. Pojazdy te nie będą na stałe przypisane do konkretnych linii lecz będą obsługiwać wszystkie rejony miasta – podkreśla Patryk Wild.

Obecnie dla wrocławskiego MPK produkuje się 57 nowoczesnych autobusów Solaris.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.