PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław: Dwie firmy złożyły oferty w przetargu MPK na zakup 40 tramwajów

  • PAP/JS    21 lipca 2017 - 19:52
Wrocław: Dwie firmy złożyły oferty w przetargu MPK na zakup 40 tramwajów
Pieniądze na zakup nowych tramwajów w dużej części pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 Fot. mat. prasowe

Dwie firmy złożyły oferty w ogłoszonym przez wrocławskie MPK przetargu na zakup 40 nowych tramwajów. Miejski przewoźnik zamierza na ten cel wydać blisko 230 mln zł brutto, z czego ponad 150 mln zł to środki unijne.
Jak poinformowała rzeczniczka wrocławskiego MPK Agnieszka Korzeniowska, oferty w przetargu zgłosiły firmy: Modertrans Poznań oraz Pesa Bydgoszcz. Modertrans złożył ofertę opiewającą na ponad 176 mln zł brutto, zaś Pesa na ponad 324 mln zł brutto. Poznańska firma w swoje ofercie chce dostarczyć 27 proc. tramwajów z niską podłogą, zaś Pesa - 100 proc. takich pojazdów.

"Na tym etapie nie można jeszcze mówić o rozstrzygnięciu przetargu, bo spółka musi zbadać dokumentację pod względem formalnym i merytorycznym, aby wyłonić ofertę" - podała Korzeniowska.

Pieniądze na zakup nowych tramwajów w dużej części pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Wrocławskie MPK w ramach finansowanego z tego programu projektu modernizacji floty taboru tramwajowego chce kupić łącznie 56 pojazdów.

"Część tego projektu jest już realizowana, bo MPK Wrocław wykorzystało wcześniejszy kontrakt ze spółką Modertrans Poznań, w ramach którego zakupiło już 16 tramwajów - trzy z tego zamówienia jeżdżą już po wrocławskich ulicach, a kolejne 13 zostanie dostarczonych do końca bieżącego roku" - powiedziała prezes MPK Wrocław Jolanta Szczepańska.

Wraz z zakupem nowego taboru będą wycofywane stare 30, 40-letnie tramwaje. W przetargu na 40 pojazdów minimalny udział tramwajów z usługą niskiej podłogi określono na poziomie 20 proc.

Prezes zapowiedziała, że przewoźnik zamierza kupić kolejne 32 tramwaje w latach 2020-2022. Mają być one niskopodłogowe.

MPK jest również w trakcie wymiany floty autobusów. Rozstrzygnięto już przetarg na dzierżawę 60 pojazdów. Pojawią się one na wrocławskich ulicach na początku przyszłego roku.

"Przewoźnik zabiega także o fundusze unijne na zakup kolejnych 50 autobusów w ramach środków z Regionalnego Programu Operacyjnego. Do końca tego roku we Wrocławiu pojawi się także 11 nowych autobusów marki MAN, które zapewni podwykonawca MPK - firma Michalczewski" - podała Korzeniowska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • kaszmir88, 2017-07-22 17:25:44

    jeżeli miastu zależy na jakości jedynym słusznym wyborem jest PESA, oni oferują 100% tramwajów z niską podłogą, ich konkurent zaledwie 27%.. Cena owszem różni się, ale skoro miasto chce pozbyć się tramwajó z wysokim pokładem to po co teraz takie kupować?