PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław: Dworzec Nadodrze wystawiony na sprzedaż

  • MN    3 listopada 2016 - 14:12
Wrocław: Dworzec Nadodrze wystawiony na sprzedaż
Dworzec we Wrocławiu wymaga kosztownych napraw. (fot. wroclaw.pl)

• Jeden z najstarszych wrocławskich dworców – Dworzec Nadodrze, został wystawiony na sprzedaż.
• Przewozy Regionalne, które są jego właścicielem, postanowiły sprzedać go ze względu na ogromne koszty utrzymania i remontu.
• Przewoźnik zapewnia, że pociągi nadal będą w tym miejscu kursować.
Dworzec Nadodrze to drugi co do wielkości dworzec kolejowy we Wrocławiu. Został oddany do użytku w roku 1868. Pod stacją znajduje się przejście podziemne łączące teren byłych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego z terenem przylegającym do zaplecza zajezdni tramwajowej. 

– Nieruchomość, jaką sprzedajemy to nie tylko sam dworzec, ale również sąsiadujące z nim budynki o łącznej powierzchni około 12 tys. m kw. – mówi Andrzej Piech, rzecznik prasowy dolnośląskiego oddziału Przewozów Regionalnych. – Nowy właściciel sam będzie mógł zdecydować, co tam w przyszłości powstanie. Teren ten nie jest bowiem objęty miejskim planem zagospodarowania przestrzennego. Nie może tylko wyburzyć istniejących już budynków - dodaje.

Sprzedaż dworca nie oznacza, że przestaną tam kursować pociągi, bowiem granice działki będącej częścią nieruchomości przeznaczonej na sprzedaż przebiegają przed peronami. Pasażerowie, jadący pociągiem w kierunku Trzebnicy, Lublińca, Ostrowa Wielkopolskiego, Warszawy czy Kluczborka albo w kierunku Wrocławia Głównego, będą mogli dalej tędy podróżować.

Czytaj też: Spektakularna inwestycja nad Odrą. Będą nowe miejsca pracy

– Ruch kolejowy z pewnością się nie zmniejszy, a być może w przyszłości będzie jeszcze większy, co zapewniają władze województwa – twierdzi Andrzej Piech i dodaje: – Co prawda o tym, jaką funkcję będzie miał budynek dworca zadecyduje przyszły właściciel, jednak nie jest to miejsce, gdzie na połączenie kolejowe czeka się kilka godzin. To dworzec tranzytowy, gdzie po prostu przychodzi się na konkretną godzinę odjazdu pociągu, najczęściej żeby dojechać do pracy lub szkoły. W dodatku perony są zadaszone, podobnie jak na przystankach autobusowych.

Jak podkreśla rzecznik dolnośląskich Przewozów Regionalnych, prawdopodobnie za kilka lat, gdy nowy inwestor zakończy już w tym miejscu swoją inwestycję, nie będzie potrzebna już nawet kasa biletowa, bo bilety będzie się kupowało przez internet lub w biletomatach.

Cena wywoławcza za cały obiekt to 8 mln zł netto. Zainteresowani udziałem w przetargu mogą się zgłaszać do 28 listopada 2016 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.