PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław: Ile gmina płaci za działania wandali?

  • pt    3 marca 2016 - 09:07
Wrocław: Ile gmina płaci za działania wandali?
Nawet 10 tys. zł może kosztować naprawa uszkodzonej rzeźby na Psim Polu (fot.zdium.wroclaw)

• Zniszczenia spowodowane przez wandali narażają gminy na znaczące koszty.
• Aż 26 tys. zł kosztowała Wrocław naprawa uszkodzonego ogona lwa na pomniku alegorii Walki i Zwycięstwa przy pl. Jana Pawła II.
Nawet 10 tys. zł może kosztować naprawa uszkodzonej rzeźby na wrocławskim Psim Polu. Miasto na naprawy zdewastowanych przez wandali rzeźb, pomników i fontann wydaje coraz więcej pieniędzy.

To jeden z ostatnich w tym roku przykładów wandalizmu we Wrocławiu.

– Nieznany sprawca w kamiennej rzeźbie uszkodził głowę dziewczynki. Renowacją zajmie się autor rzeźby. Z naprawą, ze względu na opady deszczu, śniegu i niskie temperatury, trzeba poczekać do wiosny. Całkowity koszt będzie znany po wykonaniu wszystkich prac, ale może to być nawet 10 tys. złotych – mówi Ewa Mazur, rzecznik Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.

Zanim zdewastowano rzeźbę, otwarty w 2014 r. najnowszy wrocławski wodotrysk na rynku na Psim Polu, już był dwa razy uszkodzony. Ktoś próbował ukraść dysze.

Co najczęściej niszczą wandale we Wrocławiu?

Na tej liście są m.in. przystanki autobusowe, ławki w parkach czy elewacje budynków. Wśród pomników rekordzistą jest Aleksander hrabia Fredro. Jego pióro z pomnika na wrocławskim Rynku wandale uszkadzają lub kradną nawet kilkanaście razy w roku.

Od stycznia były już trzy takie przypadki. Sprawcy, za sprawą miejskiego monitoringu, najczęściej łapani są na gorącym uczynku. Jednorazowa wymiana pióra kosztuje gminę 615 zł.

– Pióro jest najczęściej kradzione „na pamiątkę” ale bywa, że jest niszczone w sytuacji, gdy ktoś próbuje wejść na pomnik. Szukając elementu do podciągnięcia się chwyta za pióro, które zrobione jest z żywicy, a nie jak cały pomnik z brązu i łamie je – podkreśla Ewa Mazur.

Wandalizm kosztuje – ile i na co gmina wydaje pieniędzy?

* 850 zł koszt wymiany szpady Szermierza, który stoi na pl. Uniwersyteckim;

* 615 zł jednorazowa wymiana pióra Fredry;

* 26 tys. zł kosztowała naprawa uszkodzonego ogona lwa, który walczy z Samsonem na pomniku alegorii Walki i Zwycięstwa przy pl. Jana Pawła II;

* 1,3 tys. zł kosztowała naprawa laski staruszki na pomniku Anonimowego Przechodnia przy ul. Świdnickiej;

* Około 1000 zł kosztuje wymiana wody w fontannie na pl. Gołębim, gdy ktoś wleje do niej jakiś środek pieniący;

* 10 tys. zł kosztowała naprawa zdewastowanej fontanny na pl. Gołębim. W Wigilię w 2013 r. zniszczono na niej świąteczne iluminacje, poprzesuwano kamienne bloki i pogięto metalowe dysze;

* Ok. 200 zł kosztuje wymiana 1 mkw. szyby przystankowej ze szkła hartowanego.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.