PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław: Jest umowa na wypożyczalnię aut elektrycznych

  • PAP/EM    16 lutego 2017 - 14:34
Wrocław: Jest umowa na wypożyczalnię aut elektrycznych
Tak wyglądają elektryczne Nissany Leaf (fot. wroclaw.pl)

• 200 aut elektrycznych będzie można wypożyczyć we Wrocławiu od wiosny przyszłego roku.
• Wrocławski magistrat, jako pierwsze miasto w Polsce, podpisał umowę na stworzenie systemu takich wypożyczalni.
Auta elektryczne z wypożyczalni będą mogły jeździć buspasami oraz w niektórych miejscach, gdzie ruch kołowy innymi pojazdami jest zabroniony - np. po zabytkowym Ostrowie Tumskim.

Jak powiedział na konferencji prasowej wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj, podpisanie umowy na stworzenie ekologicznego transportu w mieście to element polityki samorządu, który stara się o tytuł Zielonej Stolicy Europy w 2019 r.

"Taki ekologiczny transport to element zielonej polityki, którą prowadzimy w naszym mieście. Jest to też znak czasu. Dane z innych miast, które mają już takie wypożyczalnie, wskazują, że jedno auto wypożyczane potrafi zastąpić siedem aut prywatnych w ruchu ulicznym" - powiedział Bluj.

Operatorem projektu będzie firma Enigma, która podpisała z magistratem umowę na pięć lat. System ma ruszyć wiosną 2018 r. Do dyspozycji będzie 200 aut marki Nissan leaf i Nissan van. Na terenie miasta powstanie też 200 bezpłatnych miejsc parkingowych przeznaczonym wyłącznie dla tych pojazdów elektrycznych.

"Pojazd będzie można otworzyć i uruchomić specjalną aplikacją na smartfonie. Najpierw trzeba się będzie zarejestrować, a firma będzie miała możliwość zweryfikowania, czy dana osoba ma np. prawo jazdy" - powiedział prezes Enigmy Paweł Luksic.

Dodał, że koszt wypożyczenia będzie wynosił około 1 zł za minutę. "Przewidujemy, że będzie można wykupić abonament lub nadpłacić za usługę, albo też uregulować należność po jej wykonaniu" - wskazał.

Poza specjalnymi miejscami parkingowymi, samochody te będzie można również pozostawić za darmowo w innych miejscach, o ile nie będzie to złamaniem prawa. Chodzi np. o miejsca parkingowe pod centrami handlowymi.

We Wrocławiu powstanie również 12 punktów ładowania elektrycznych pojazdów. Obowiązek ładowania będzie spoczywał na operatorze.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.