Wrocław ma problemy z kolejami na Euro

Budowa połączenia kolejowego z centrum miasta do wrocławskiego lotniska to najistotniejszy problem w przygotowaniach inwestycyjnych Wrocławia do piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 r. - poinformował w środę wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec.
Wrocław ma problemy z kolejami na Euro
W środę w dolnośląskim urzędzie wojewódzkim odbyło się posiedzenie Dolnośląskiego Komitetu Organizacyjnego Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012. Rozmawiano m.in. o budowie stadionu, inwestycjach drogowych i kolejowych oraz centrach pobytowo-treningowych.
 
Przedstawicieli dolnośląskich władz samorządowych najbardziej niepokoi kwestia budowy połączenia kolejowego centrum miasta z wrocławskim lotniskiem. - Kolejne nasze posiedzenie upływa na diagnozowaniu tej trudnej sytuacji i powoli zaczynamy dochodzić do wniosku, że mamy tu do czynienia z niekompetencją firmy, która nie za bardzo wie, jak się za taką inwestycję zabrać - mówił wojewoda.
 
Jurkowlaniec podkreślił, że początkowo PKP Polskie Linie Kolejowe informowały, że inwestycja będzie kosztować około 60-70 mln zł i że da się ją zrealizować w ciągu kilku miesięcy. - Później okazało się, że może ona kosztować 140 mln zł i że PKP PLK nie mają na to pieniędzy. W związku z tym wspólnie z marszałkiem województwa podjęliśmy próby znalezienia dofinansowania. Okazało się, że jest możliwość dofinansowania tej inwestycji nawet kwotą rzędu 110 mln zł - mówił Jurkowlaniec.
 
Według władz samorządowych, PKP PLK musiałby mieć przy tym wkład własny oraz wykupić grunty pod inwestycję. Jak pokreślił marszałek województwa dolnośląskiego Marek Łapiński, spółka musi złożyć wniosek o dofinansowanie w urzędzie marszałkowskim do 30 września. - Jeżeli tego nie zrobi, środki unijne przepadną - mówił marszałek.
 
Wśród opóźnień przy inwestycjach związanych z przygotowaniami do Euro 2012 wojewoda wymienił również m.in. budowę hotelu Hilton we Wrocławiu. - Tu inwestor ma problemy z finansowaniem inwestycji - mówił wojewoda.
 
Opóźnienia mogą również wystąpić przy budowie połączenia drogowego przez ulicę Strzegomską w kierunku lotniska. - Tam występują trudności techniczne związane ze starym mostem - wskazywał Jurkowlaniec.

Zdaniem wojewody pozytywnie należy ocenić postępy prac przy budowie wrocławskiego stadionu, terminalu lotniczego oraz Autostradowej Obwodnicy Wrocławia.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE