PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław: Miejskie auta z wypożyczalni narażają klientów na mandaty

  • MN    9 listopada 2017 - 11:21
Wrocław: Miejskie auta z wypożyczalni narażają klientów na mandaty
Vozilla miała we Wrocławiu dobry weekend otwarcia - ponad tysiąc wypożyczeń. (fot. vozilla.pl)

We Wrocławiu wystartowała miejska wypożyczalnia aut elektrycznych Vozilla, a wraz z nią pojawił się problem. Klienci za brak oryginalnych dowodów rejestracyjnych w samochodach narażają się na mandaty.
• Operator wypożyczalni deklaruje, że zapłaci ewentualne mandaty za swoich klientów.

• Takie działanie może być jednak niezgodne z Kodeksem wykroczeń.

• Vozilla działa we Wrocławiu od soboty 4 listopada.

Jak donosi „Gazeta Wrocławska”, policja ostrzega, że jazda samochodami Vozilla naraża kierowców na mandaty. Dlaczego? Ponieważ w schowkach pojazdów nie znajdziemy oryginału dowodu rejestracyjnego, lecz tylko jego kserokopię. Oryginalnego dokumentu należy szukać w biurze firmy Enigma, która jest operatorem pojazdów.

Policja jednak podkreśla, że kopia dowodu rejestracyjnego nie jest dokumentem. Natomiast jazda samochodem bez dokumentu to wykroczenie. Co ważne, odpowiedzialność za brak dokumentów ponosi nie właściciel pojazdu, lecz jego kierowca. Zazwyczaj policjanci za brak pojedynczego dokumentu wystawiają mandat w wysokości 50 zł.

Czytaj też: Car-sharing receptą na smog w miastach

Co ciekawe, operator wypożyczalni zdaje sobie sprawę, że udostępnia samochody bez potrzebnych dokumentów, dlatego w regulaminie zapisał, że zwróci klientom koszty za ewentualne mandaty związane z nieposiadaniem oryginału dowodu rejestracyjnego czy polisy OC. Ale to budzi z kolei wątpliwości natury prawnej - „Gazeta Wrocławska” przytacza w tym kontekście Art. 57 Kodeksu wykroczeń:

„Kto organizuje lub przeprowadza publiczną zbiórkę ofiar na uiszczenie grzywny orzeczonej za przestępstwo, w tym i przestępstwo skarbowe, wykroczenie lub wykroczenie skarbowe albo nie będąc osobą najbliższą dla skazanego lub ukaranego uiszcza za niego grzywnę lub ofiarowuje mu albo osobie dla niego najbliższej pieniądze na ten cel, podlega karze aresztu albo grzywny”.

Dobry weekend otwarcia

Wypożyczalnia aut Vozilla ruszyła na ulice Wrocławia w sobotę 4 listopada. Przedstawiciele firmy chwalą się, że weekend otwarcia okazał się sukcesem. Na dzień 8 listopada w systemie było już zarejestrowanych ponad 2,5 tys. użytkowników. Elektryczne samochody Nissan Leaf wypożyczono 1419 razy, w sam weekend zanotowano ponad 1000 wypożyczeń.

Nie wiadomo natomiast, czy kwestia kopii dokumentów zostanie w jakiś sposób rozwiązana. Wrocławski magistrat podpisał z firmą pięcioletnią umowę na obsługę systemu Vozilla. We Wrocławiu działa również wypożyczalnia aut Traficar (tako samo w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Trójmieście), ale tam oryginalne dowody rejestracyjne znajdują się w autach. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.