PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław: Nowe zasady odbierania śmieci: bliżej, częściej i wygodniej

  • pt    2 stycznia 2017 - 13:01
Wrocław: Nowe zasady odbierania śmieci: bliżej, częściej i wygodniej
Nowe pojemniki mają informację o tym, że służą do zbierania szkła bezbarwnego i kolorowego (fot.wroclaw.pl)

• W 2017 roku weszły w życie nowe zasady segregowania i zbierania śmieci we Wrocławiu.
• Najważniejsze zmiany to zwiększenie częstotliwości odbioru i liczby pojemników. Dotyczą one odbioru opakowań szklanych, odpadów zielonych i odpadów wielkogabarytowych.
Nowe zasady ułatwiające segregowanie i odbieranie niektórych rodzajów opadów od mieszkańców obowiązują od 1 stycznia 2017.

– Będzie bliżej, częściej i wygodniej – zapowiada Anna Bytońska, rzecznik prasowy firmy Ekosystem odpowiedzialnej za odbiór odpadów w stolicy Dolnego Śląska.

Segregowanie szkła

Od początku roku łatwiejsze jest segregowanie i wyrzucanie szkła.

– Szkło nie będzie już zbierane w pojemnikach ustawionych w miejscach ogólnodostępnych, nie będzie też trzeba dzielić go na bezbarwne i kolorowe. Wszystkie opakowania szklane, takie jak słoiki, butelki, pojemniki po żywności i kosmetykach, będą trafiały do jednego, zielonego pojemnika, dostarczonego i ustawionego na terenie nieruchomości razem z innymi pojemnikami i workami – wyjaśnia Anna Bytońska.

Nowe pojemniki mają informację o tym, że służą do zbierania szkła bezbarwnego i kolorowego.

Odpady zielone

Odpady zielone od stycznia 2017 roku odpady zielone będą odbierane przez cały rok z częstotliwością raz w tygodniu. Do tej pory odbierane były raz na dwa tygodnie i to wyłącznie między początkiem marca, a końcem grudnia.

– Ten rodzaj śmieci nadal będzie gromadzony i odbierany w brązowych workach dostarczanych przez odbiorców śmieci – mówi Anna Bytońska. W okresie poświątecznym firmy odbierające odpady będą także odbierały od mieszkańców choinki pozostawione przy wiatach śmietnikowych i kontenerach. 

Odpady wielkogabarytowe

Odpady wielkogabarytowe do tej pory odbierane były co najmniej raz na pół roku z osiedli domów jednorodzinnych oraz raz na 3 miesiące z osiedli domów wielorodzinnych.

Od nowego roku odpady wielkogabarytowe odbierane są raz na 2 miesiące z osiedli domków jednorodzinnych i raz na miesiąc z osiedli domów wielorodzinnych.

Do kontenerów na odpady wielkogabarytowe należy wyrzucać duże meble i sprzęty nieelektryczne, szafy, krzesła, stoły, dywany, suszarki na pranie itp. Miejsce i termin ustawienia kontenerów wskazuje zarządca, spółdzielnia lub rada osiedla.

Oprócz zmian w odbiorze odpadów szklanych, zielonych i wielkogabarytowych, zwiększa się też częstotliwość odbioru opakowań w żółtych workach i pojemnikach, a harmonogramy będą przygotowywane z góry na cały rok kalendarzowy.

Wprowadzone zasady nie powodują zmian w wysokości opłat za odbiór śmieci.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.