PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław, opłaty za parkowanie: Sobota będzie darmowa

  • aw    8 lipca 2016 - 14:26
Wrocław, opłaty za parkowanie: Sobota będzie darmowa
Operator wrocławskiej strefy już przygotowuje się do zmiany (fot.wroclaw.pl)

• Wrocław będzie kolejnym po Augustowie, Krośnie, Bydgoszczy miastem, które zrezygnuje z pobierania opłat za parkowanie w soboty.
• To pokłosie orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał pobieranie pieniędzy od kierowców za parkowanie w soboty za bezprawne.

Jak podaje wrocławski magistrat, 9 lipca wchodzi w życie uchwała Rady Miasta zmieniająca zasady postoju w miejskiej strefie płatnego parkowania (A,B,C). Zwalnia ona kierowców z opłat za postój w soboty.

Innymi słowy od 9 lipca opłaty za postój obowiązują tylko w dni powszednie, od poniedziałku do piątku w godzinach 9 – 18, w weekendy opłaty za postój we Wrocławiu nie będą pobierane. Rzecz jasna zmiana dotyczy tylko miejskiej strefy płatnej, a zasady te nie obowiązują na parkingach komercyjnych oraz zlokalizowanych na terenach prywatnych.

Operator wrocławskiej strefy już przygotowuje się do zmiany. Chodzi o przeprogramowanie parkomatów oraz tabliczek z informacjami o opłatach.

Przypomnijmy, od początku lipca nie trzeba już płacić za parkowanie w soboty w miejskich strefach w Bydgoszczy i w Krośnie. Impulsem do rezygnacji z opłat parkingowych w soboty było niewątpliwie kwietniowe orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego, uznające pobieranie w Augustowie opłat za parkowanie w soboty za niezgodne z prawem.

Chodzi o to, że opłaty za parkowanie w soboty kłócą się z powszechnym w sądach administracyjnym orzecznictwem, iż sobota nie jest dniem roboczym w rozumieniu ustawy o drogach publicznych. Dlatego też sprawę mają zbadać prokuratorzy regionalni do końca sierpnia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.