PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław otwiera wypożyczalnię skuterów elektrycznych

  • pt    21 marca 2018 - 15:05
Wrocław otwiera wypożyczalnię skuterów elektrycznych
We Wrocławiu od najbliższego weekendu będzie można wypożyczyć skuter elektryczny (fot.mat.prasowe)

Pierwsza w Polsce sieć wypożyczalni skuterów elektrycznych blinkee.city otwiera oddział we Wrocławiu. Od 27 marca będzie można wynająć jeden z 75 dwuosobowych, nowoczesnych skuterów. Podobne można wypożyczać m.in. w stolicy, w Trójmieście i w Poznaniu.
-  Elektryczne skutery doskonale wpisują się w najnowsze trendy uzupełniając lukę w zbiorowym transporcie. Wrocław jest "miastem młodych", którzy szczególnie cenią sobie niezależność i wolność, a scooter-sharing jest idealnym tego sprzymierzeńcem – mówi Michał Prząda, wrocławski przedstawiciel blinkee.city.

Czytaj: Car-sharing receptą na smog w miastach

Kiedy sieć wypożyczalni ruszała w Warszawie w tamtym roku do dyspozycji było 101 skuterów. Teraz blinkee.city działa w 11 miastach, w tym dwóch zagranicznych: Budapeszcie i Walencji. Liczba użytkowników przekroczyła 25 tysięcy osób a liczba skuterów w tym sezonie ma sięgać 2 tys. sztuk.

Jak to działa?

Hamulce tarczowe, duża kanapa, światła LED, spory kufer na kaski i 3 kW mocy silnika. To wyposażenie elektrycznego skutera z wypożyczalni. Co istotne aby nim jeździć nie zawsze konieczne jest prawo jazdy. Na dowód osobisty legalnie prowadzić motorower mogą osoby, które 19 stycznia 2013 roku (przed wejściem w życie ustawy o kierujących pojazdami) miały ukończone 18 lat. Jedynie młodszym użytkownikom potrzebne będzie co najmniej prawo jazdy kategorii AM lub inne wyższej kategorii (np. A, B, C).

Na początek trzeba pobrać aplikację blinkee.city i zarejestrować się w systemie podając numer karty kredytowej oraz przesyłając zdjęcie dowodu osobistego. Kolejnym krokiem jest znalezienie w aplikacji najbliższego skutera. 

- Nie mają one wyznaczonych miejsc dokujących dlatego pojazd można w zasadzie znaleźć w dowolnym miejscu, jednak w ramach granic wyznaczonej strefy – mówi przedstawiciel wypożyczalni.

Po wybraniu interesującego nas pojazdu możemy go zdalnie zarezerwować na 15 minut. Co istotne, skuterem możemy swobodnie wyjeżdżać także poza miasto, jednak warunkiem jest pozostawienie go w granicach wspomnianej strefy wyznaczonej przez blinkee.city.

Twórcy wypożyczalni zaznaczają, że wyznaczona strefa jest na razie testową, w miarę rozwoju wrocławskiej wypożyczalni będzie się powiększać. Po odstawieniu skutera chowamy do schowka kaski i kończymy podróż, także w aplikacji.

Elektrycznym skuterem możemy pojechać z maksymalną prędkością 45 kilometrów na godzinę, a jego zasięg w ciepły dzień może wynieść nawet 80 kilometrów.

Ile to kosztuje?

Skutery wypożyczane są na minuty. W promocji, na początek sezonu kosztuje to 59 groszy (stawka regularna to 69 gr), jednak dziennie opłata to nie więcej niż 69 złotych. 

- Wynika to z tego, że po stu minutach opłaty przestają być naliczane. Jeśli mamy potrzebę zaparkowania, aby iść na zakupy, czy wypić kawę ze znajomymi wówczas naliczana jest opłata w wysokości 9 groszy. Na specjalną 15% zniżkę mogą liczyć seniorzy oraz studenci – podkreśla Michał Prząda.

Skutery są ubezpieczone i posiadają wbudowane lokalizatory na wypadek próby kradzieży.

Polski kapitał

Wypożyczalnia blinkee.city to pierwszy tego typu projekt w Polsce, w pełni z polskim kapitałem. Mimo iż funkcjonuje stosunkowo krótko (bo od marca 2017 roku) już cieszy się dużą popularnością. Wszystkie rozwiązania informatyczne oraz elektroniczne zastosowane w Blinkee są w autorstwa założycieli firmy Blinkee.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Zeghar, 2018-03-21 17:14:26

    A jak rozwiązano tutaj sprawę dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia? Bo w tamtejszej wypożyczalni aut chyba dalej narażają wypożyczających na mandaty.