PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław, Płock: Fortum zainwestuje w infrastrukturę ciepłowniczą

  • jm/PAP    15 kwietnia 2017 - 15:14
 Wrocław, Płock: Fortum zainwestuje w infrastrukturę ciepłowniczą
Budowa elektrociepłowni Fortum w Zabrzu. (fot. wnp.pl)

Koncern Fortum zamierza w tym roku zainwestować 38 mln zł w infrastrukturę ciepłowniczą we Wrocławiu i 9,5 mln zł w Płocku.
• We Wrocławiu znajduje się najdłuższa, licząca ok. 520 km sieć ciepłownicza Fortum.

• W tym roku firma we Wrocławiu zainwestuje ok. 38 mln zł w infrastrukurę ciepłowniczą z czego 11,5 mln zł to wydatki na modernizację.

• Inwestycje nie ominą również Płocka - tu koncern posiada sieć ciepłowniczą o długości 138 km. Zainwestuje w nią w 9,5 mln zł.

• Ponadto firma kontynuuje wart ponad 1 mld zł program inwestycyjny, którego częścią jest budowa nowej elektrociepłowni w Zabrzu za ok. 870 mln zł.

 Najdłuższa, licząca ok. 520 km sieć ciepłownicza Fortum znajduje się we Wrocławiu, gdzie w minionym sezonie grzewczym koncern dostarczył odbiorcom ponad 6,1 mln gigadżuli ciepła - ok. 10 proc. więcej niż w poprzednich sezonach, kiedy zima nie była tak mroźna. Wielkość inwestycji przekroczyła 31 mln zł, z czego 26,2 mln zł to koszt nowych podłączeń do sieci, a ponad 4,9 mln zł - prace modernizacyjne.

W ubiegłym roku firma podłączyła do wrocławskiej sieci 105 budynków, podpisano też umowy przyłączeniowe do miejskiej sieci ciepłowniczej z 112 nowymi klientami, na łączną moc blisko 74 megawatów. Ponadto, po doprowadzeniu w 2015 r. sieci na Kępę Mieszczańską oraz Nowe Żerniki, trwa rozbudowa infrastruktury ciepłowniczej na tych obszarach.

- Wrocław dynamicznie się rozwija, dlatego zapotrzebowanie na ciepło sieciowe stale rośnie. Oprócz nowych podłączeń na bieżąco modernizujemy istniejącą infrastrukturę - poinformował menedżer inwestycji w Fortum Włodzimierz Popielewski.

W tym roku firma zainwestuje we Wrocławiu ok. 38 mln zł, z czego 11,5 mln zł to wydatki na modernizację infrastruktury, a 26,5 mln zł - inwestycje w nowe podłączenia. Planowane jest podłączenie do sieci ciepłowniczej budynków w rejonach ulic Zakładowej, Legnickiej, Opolskiej, Obornickiej, Grabiszyńskiej, Skarbowców, Przyjaźni, Sołtysowickiej i Młodnickiego. Ponadto ruszyły przygotowania do budowy sieci ciepłowniczej na osiedle Jagodno.

Według ekspertów firmy, dla indywidualnych źródeł węglowych o mocy rzędu pół megawata, przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej oznacza obniżenie emisji dwutlenku węgla o ok. 8 ton rocznie, pyłu o 2,5 tony na rok, tlenków siarki o 40 kg, benzoalfapirenu o 2,7 kg, a sadzy o 63 kg rocznie.

Inwestycje również w Płocku

Fortum jest również właścicielem miejskiej sieci ciepłowniczej w Płocku, gdzie w minionym sezonie grzewczym dostarczono odbiorcom ponad 1,4 mln gigadżuli ciepła - ok. 3,5 proc. więcej niż średnio w poprzednich sezonach. Wartość inwestycji sięgnęła 9,7 mln zł, z czego 3,9 mln zł to wydatki na rozwój sieci, a blisko 5,8 mln zł na prace modernizacyjne.

W Płocku Fortum dysponuje siecią ciepłowniczą o długości 138 km. W minionym roku zmodernizowano sieć w rejonie ulic Małachowskiego, Nowy Rynek, Kredytowej, Gradowskiego oraz Kazimierza Wielkiego. Do sieci podłączono 39 obiektów o łącznej mocy 5,2 megawata. Zawarto umowy przyłączeniowe do miejskiej sieci z 54 nowymi klientami na łączną moc prawie 6 megawatów. Wśród nich znalazło się 20 obiektów, które dotychczas korzystały z własnych źródeł, takich jak małe kotłownie czy indywidualne piece.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.