PARTNER PORTALU
 • BGK

Wrocław z wypożyczalnią aut elektrycznych już za rok

 • pt    31 stycznia 2017 - 15:20
Wrocław z wypożyczalnią aut elektrycznych już za rok
Na ulicach Wrocławia najpewniej już wiosną 2018 roku pojawią się ekologiczne Nissany Leaf (fot.mat.prasowe)

• Na ulicach Wrocławia najpewniej już wiosną 2018 roku pojawią się ekologiczne Nissany Leaf.
• Operatorem miejskiej wypożyczalni aut elektrycznych w stolicy Dolnego Śląska będzie firma Enigma.
• System wypożyczalni powstanie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.
System wypożyczalni powstanie w trybie PPP, przy czym kompleksowa usługa uruchomienia i zarządzania wypożyczalnią należy do partnera prywatnego. Wybór partnera został dokonany w oparciu o koncesję na usługi. Miasto na początku rozmawiało z pięcioma partnerami, a trzem z nich złożyło oferty. Dwie - Enigma i Decatur - nie wymagały od gminy żadnej dopłaty do funkcjonowania wypożyczalni, natomiast firma Arriva podała do dopłaty kwotę 4,9 mln zł za cały okres zarządzania, czyli 5 lat.

Miasto najkorzystniejszą ofertę na operatora miejskiej wypożyczalni aut elektrycznych firmy Enigma Systemy Ochrony Informacji wybrało już w październiku 2016 roku. Jednak w toku postępowania wpłynęły dwie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ostatnia rozprawa zakończyła się korzystnie dla Wrocławia i w najbliższym czasie magistrat planuje podpisanie umowy z firmą Enigma.

Jak będzie działał system miejskich wypożyczalni aut?

 

W skład systemu wejdzie m.in.: udostępnienie minimum 200 samochodów elektrycznych Nissan Leaf, niezbędnych urządzeń ładowania pojazdów elektrycznych, oprogramowania do obsługi systemu, strony internetowej, biura obsługi klientów, wprowadzenie jednolitego oznakowania systemu z wykorzystaniem znaku graficznego miasta Wrocławia.

- Wynagrodzeniem partnera prywatnego będzie prawo do pobierania pożytków z przedmiotu partnerstwa - czytamy w dokumentach przetargowych.

Klienci wypożyczalni będą mieli możliwość samodzielnego wypożyczenia i zwrotu jednego z 200 samochodów elektrycznych zarówno na stacjach, jak i poza nimi - to tzw. model free floating.

Pierwsze samochody do dyspozycji mieszkańców mogą pojawić się już wiosną 2018 r. Do tego czasu strony uzgodnią lokalizacje stacji i wybudują niezbędną infrastrukturę dla wypożyczalni samochodów elektrycznych, przygotują spójny wizualnie system wypożyczalni, BOK i niezbędne oprogramowanie.

W planach jest również, dla uatrakcyjnienia funkcjonalności wypożyczalni, uruchomienie pakietu przywilejów dla jej klientów m.in. bezpłatne parkowanie w strefie płatnego parkowania, przejezdność przez niektóre wyłączone obecnie z ruchu kołowego ulice.

Koszty wypożyczenia samochodu będą znane po podpisaniu umowy, niemniej jednak kwoty te muszą być konkurencyjne i zapewne nie będą wyższe niż np. opłata za taksówkę.

Jak podkreśla magistrat, realizacja zadania ma na celu promowanie niskoemisyjnego środka transportu i zachęcenie mieszkańców do rezygnacji lub istotnego ograniczenia korzystania z własnego samochodu w obszarze centrum miasta.

Dzięki temu zostanie uwolniona przestrzeń miejska, efektywniej wykorzystana infrastruktura drogowa, a przede wszystkim nastąpi zmniejszenie emisji zanieczyszczeń. Przykłady miast zachodnich pokazują, że jeden samochód z wypożyczalni zastępuje 7-12 samochodów indywidualnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • Damian Z, 2017-02-13 14:36:11

  Dobry ruch. W Warszawie pierwszy poważny car sharing rusza już w kwietniu - Firma PANEK go organizuje, to będzie taki swoisty test naszego rynku.
 • Gość, 2017-02-04 12:27:28

  I bez spalin! To w obecnej sytuacji smogowej b.ważne.
 • romantyk, 2017-02-03 14:15:08

  Dla mnie pomysł SUPER! Do kina z dziewczyna głupio jechać taksówką a wypożyczonym samochodem będzie fun