PARTNER PORTALU
 • BGK

Wrocław. Zielone koperty czyli nadgorliwość urzędników

 • pt    5 stycznia 2018 - 14:40
Wrocław. Zielone koperty czyli nadgorliwość urzędników
Władze miasta będą musiały dostosować koperty parkingowe do obowiązujących standardów, ale to nie koniec dyskusji wokół sprawy (fot.partiawolość)

Wrocławski magistrat oznaczając miejsca parkingowe kopertą z zielonym trójkątem, użył znaku poziomego niezgodnego w kodeksem drogowym. Urzędnicy chcieli w ten sposób oznakować miejsca parkingowe dla samochodów z miejskiej wypożyczalni.
 • Zgodnie ze stanowiskiem wojewody wrocławski magistrat oznaczając miejsca parkingowe kopertą z zielonym trójkątem użył znaku poziomego niezgodnego z kodeksem drogowym.
 • Wojewoda dolnośląski nakazał likwidacje 200 „zielonych kopert” namalowanych na wrocławskich ulicach.
 • Namalowanie znaków kosztowało 36 tys. zł.

Miejsca parkingowe powstały specjalnie dla dwustu aut Vozilli, które udostępniono chętnym we wrześniu ub. roku. Koperty mają kolor zielony, co stało się powodem zamieszania.

 - Przepisy nie określają koloru tła oznakowania P-20. Stąd też należy przyjąć, że wspomniane tło powinna stanowić nawierzchnia jezdni, na której się ono znajduje. Gdyby ustawodawca dopuścił możliwość dowolnego kreowania tła oznakowania P-20 przez organ zarządzający ruchem (czy zarządcę drogi), to stosowne umocowanie zawarłby w powołanych na wstępie przepisach. Skoro tego nie uczynił, to wypełnianie spornego oznakowania kolorem należy uznać za niedopuszczalne - napisano w piśmie wystosowanym przez wojewodę dolnośląskiego Pawła Hreniaka do prezydenta Rafała Dutkiewicza.

Czytaj też: Parkowanie: miasta będą mogły kasować po 9 zł za godzinę

Władze miasta będą musiały dostosować koperty parkingowe do obowiązujących standardów, ale to nie koniec dyskusji wokół sprawy.

Wrocławska partia Wolność zapytała bowiem ile kosztowało namalowanie kopert i kto odpowiada za „zmarnowanie publicznych pieniędzy”.

Okazuje się, że urzędnicy wydali 35,6 tys. zł. 

Miasto tłumaczy jednak: - Oznakowanie zostało zatwierdzone zgodnie z zatwierdzoną dokumentacją. Dokumentacja uzyskała pozytywne opinie ZDiUM i komisji bezpieczeństwa, w której skład wchodzi przedstawiciel Straży Miejskiej i Policji, oraz została zatwierdzona przez Wydział Inżynierii Miejskiej.

- Gdyby ktoś z mieszkańców Wrocławia naraził skarb państwa na kilkadziesiąt tysięcy złotych straty, nie uciekłby od odpowiedzialności. W przypadku urzędników nie są wyciągane żadne konsekwencje, a pracownicy urzędu zdają się zamiatać sprawę pod dywan – komentują członkowie partii Wolność i zapowiadają dalsze szukanie odpowiedzialnych za niepotrzebny wydatek.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

 • Olek, 2018-01-05 22:32:52

  Dobrą praktyką jest kiedy dziennikarze wpisują nazwiska polityków o których piszą. Mamy dwóch panów na zdjęciu, ale nie wiemy kto to jest?
 • Były wojny futbolowe..., 2018-01-05 17:33:53

  To ustawodawcy powinni zaczerwienić się ze wstydu, że zabrakło im wyobraźni aby zezwolić na kolor nadziei...