PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocławskie tramwaje na wystawie

  • PAP    21 sierpnia 2012 - 16:44
Wrocławskie tramwaje na wystawie

Czy wrocławskie tramwaje zawsze były niebieskie oraz jaki mundur nosił motorniczy na początku XX w. - to tylko część pytań, na które będzie można znaleźć odpowiedź podczas wystawy "Przez wrocławskich ulic sto" w Muzeum Miejskim we Wrocławiu.
Jak poinformowała Ewa Pluta, rzeczniczka prasowa Muzeum Miejskiego we Wrocławiu przed 135. laty w 1877 r. rano z ul. Traugutta wyruszył pierwszy w historii Wrocławia tramwaj. "W ciągniętym przez jutlandzkiego konia zielonym wagonie podróżowało 30 osób. Od tej pory tramwaje towarzyszą wrocławianom na co dzień, stanowiąc nieodłączny element miejskiego pejzażu" - mówiła rzeczniczka.

Czytaj też: Co kraj to tramwaj

Dodała, że jubileusz stał się okazją do stworzenia w Muzeum Miejskim wystawy obrazującej, jak zmieniały się wrocławskie tramwaje na przestrzeni dziesięcioleci, począwszy od pierwszych wagonów konnych, a na współczesnych kończąc.

Na ekspozycji pokazane zostaną zabytki ze zbiorów własnych Muzeum Miejskiego Wrocławia, jak i innych instytucji, a także eksponaty, które udało się zebrać wśród wrocławian: oryginalne projekty tras i zajezdni, materiał ilustracyjny, składający się z fotografii i kart pocztowych, a także bilety, mundury motorniczych, a nawet elementy wyposażenia tramwajów.

Autorowi wystawy Tomaszowi Sielickiemu udało się odtworzyć historię niektórych ludzi związanych z wrocławskimi tramwajami zarówno z przedwojennej jak i powojennej historii miasta. Pluta wyjaśniła, że to pierwsza tak duża wystawa pokazująca pełną historię wrocławskich tramwajów.

"Wrocław jak mało, które miasto w Polsce kojarzy się z tramwajami. Podobnie jak Londyn ma swoje czerwone autobusy, tak przez lata symbolem Wrocławia były charakterystyczne niebieskie tramwaje. Stolica Dolnego Śląska może poszczycić się jednym z najstarszych systemów tramwajowych na terenie obecnej Polski" - opowiadała Pluta.

Ponadto we wrocławskich zakładach przemysłowych produkowano tabor dla innych europejskich miast, w tym Berlina i Amsterdamu. "Mimo dotkliwych zniszczeń wojennych, uruchomienie komunikacji miejskiej było jednym z priorytetów nowych władz Wrocławia i już cztery miesiące po kapitulacji Festung Breslau na ulice miasta ruszył pierwszy tramwaj - linia nr 1, która do dziś biegnie częściowo tą samą trasą" - mówiła Pluta.

Wystawę będzie można oglądać od 7 września do końca miesiąca.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.