PARTNER PORTALU
  • BGK

WSA: Kiedy gmina może sprzedać działkę bez przetargu?

  • pt    21 kwietnia 2017 - 15:57
WSA: Kiedy gmina może sprzedać działkę bez przetargu?
Do zbycia nieruchomości w drodze bezprzetargowej muszą być spełnione określone warunki (fot:geosilesia.pl)

Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż konkretnie oznaczonej nieruchomości w trybie bezprzetargowym stanowi czynność organu stanowiącego gminy związaną z wykonywaniem uprawnień właścicielskich.




• Nieruchomości stanowiące własność gminy mogą być zbywane w drodze bezprzetargowej, jeśli mogą poprawić warunki zagospodarowania nieruchomości przyległej, stanowiącej własność osoby, która zamierza tę nieruchomość nabyć, jeżeli nie mogą być zagospodarowane jako odrębne nieruchomości.

• Sama możliwość zaskarżenia takiej uchwały, w tym przez organ nadzoru, nie może prowadzić do naruszenia zasady samodzielności gminy w zakresie wyrażenia zgody na sprzedaż konkretnie oznaczonej nieruchomości w trybie bezprzetargowym.

Rada Gminy wyraziła zgodę na sprzedaż w trybie bezprzetargowym niezabudowanej działki, właścicielowi działko przylegającej.

W uzasadnieniu uchwały wskazano, że zgodnie z treścią art. 37 ust. 2 pkt 6 ustawy o samorządzie gminnym, nieruchomości stanowiące własność gminy mogą być zbywane w drodze bezprzetargowej, jeśli mogą poprawić warunki zagospodarowania nieruchomości przyległej, stanowiącej własność osoby, która zamierza tę nieruchomość nabyć, jeżeli nie mogą być zagospodarowane jako odrębne nieruchomości.

Wyjaśniono, że z wnioskiem o sprzedaż działki wystąpił jej dzierżawca a zbycie opisanej w uchwale działki ma na celu poprawę zagospodarowania nieruchomości sąsiedniej, będącej własnością dzierżawcy.

W uzasadnieniu uchwały wskazano ponadto, że cena nieruchomości zostanie ustalona w wysokości nie niższej niż jej wartość określona przez rzeczoznawcę majątkowego, a wpływ ze sprzedaży przyczyni się do realizacji dochodów budżetu gminy z tytułu sprzedaży majątku komunalnego.

Uchwałę zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp. wojewoda lubuski, który zarzucił uchwale istotne naruszenie prawa.

W ocenie skarżącego wyrażenie zgody na bezprzetargowe zbycie nieruchomości jedynie na rzecz dwóch współwłaścicieli sąsiedniej nieruchomości lokalowej było niedopuszczalne.

Zdaniem wojewody zaskarżona uchwała narusza prawo w stopniu istotnym również z innych względów. Istniała bowiem możliwość zagospodarowania działki jako odrębnej nieruchomości (działka ta posiada dostęp do drogi publicznej).

- Z uwagi na swój kształt, powierzchnię wynoszącą 734 m2 oraz dostęp do drogi przedmiotowa działka mogłaby zostać zagospodarowana jako odrębna nieruchomość – napisał wojewoda.
Poza tym w ocenie skarżącego nabyciem działki na poprawę warunków zagospodarowania swojej działki mogliby być zainteresowani również właściciele innych działek sąsiednich.
Skarga okazała się jednak nieuzasadniona.

Jak wyjaśnił sąd podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż konkretnie oznaczonej nieruchomości w trybie bezprzetargowym stanowi czynność organu stanowiącego gminy związaną z wykonywaniem uprawnień właścicielskich jednostki samorządu terytorialnego w zakresie gospodarowania nieruchomościami gminnymi.

W związku z tym – zdaniem sądu - podkreślenia wymaga, że sama możliwość zaskarżenia takiej uchwały, w tym przez organ nadzoru, nie może prowadzić do naruszenia zasady samodzielności gminy w zakresie wyrażenia zgody na sprzedaż konkretnie oznaczonej nieruchomości w trybie bezprzetargowym. W rozpoznawanej sprawie - zdaniem sądu - mamy do czynienia z taką właśnie nadmierną ingerencją ze strony organu nadzoru.





REKLAMA




×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • kaletea@gmail.com, 2018-05-21 07:57:41

    Czy nr sprawy mogę prosić?

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.