PARTNER PORTALU
  • BGK

Wścibstwo inteligentnych liczników energii

  • GK    22 sierpnia 2012 - 08:45
Wścibstwo inteligentnych liczników energii

Inteligentne liczniki energii powinny zbierać tylko te dane, które są niezbędne do osiągnięcia celu, w którym są instalowane, m.in. zdalnego odczytu i zarządzania popytem.
Ministerstwo Gospodarki planuje, by w Polsce do końca 2020 r. operatorzy dystrybuujący energię elektryczną zainstalowali u każdego odbiorcy tzw. inteligentne liczniki będące jednymi z elementów tzw. inteligentnych sieci energetycznych.

W opinii dra Wojciecha Rafała Wiewiórowskiego, generalnego inspektora ochrony danych osobowych, pomysł wprowadzenia inteligentnych sieci i urządzeń pomiarowych jest dobry i może pozytywnie wpłynąć m.in. na nasze wydatki na energię elektryczną, jednak rodzi też pewne zagrożenia dla naszej prywatności.

– Żeby tak się nie stało, w etap tworzenia i użytkowania systemów inteligentnych sieci powinna być wprzęgnięta idea ochrony danych osobowych – uważa GIODO.

Według inspektora najistotniejszą kwestią podczas stosowania inteligentnych liczników energii jest to, aby zbierane były jedynie takie dane i tak często, jak jest to konieczne dla osiągnięcia celu. Natomiast zbieranie zarówno dodatkowych danych, jak i odczytywanie ze zwiększoną częstotliwością licznika powinno odbywać się za zgodą, przy czym musi być ona wyrażona dobrowolnie.

Dr Wojciech Rafał Wiewiórowski radzi, by rozważając zagadnienia ochrony prywatności i ochrony danych osobowych w usługach opartych o inteligentne liczniki zapoznać się m.in. z opinią na temat inteligentnego pomiaru zużycia przyjętą 4 kwietnia 2011 r. przez Grupę Roboczą ds. Ochrony Osób Fizycznych w zakresie Przetwarzania Danych Osobowych, której członkiem jest również GIODO, a która to grupa doradza Komisji Europejskiej w sprawach związanych z ochroną danych osobowych.

Zwraca uwagę, że stanowi ona tzw. miękkie prawo, a kluczowe dla zapewnienia prawa do prywatności i ochrony danych osobowych polskich odbiorców energii są przepisy ustawy o ochronie danych osobowych i nowe, uchwalane właśnie przepisy Prawa energetycznego.

GIODO bierze w tych pracach aktywny udział, dbając o to, by zachowane były właściwe proporcje między osiąganym celem a ingerencją w prywatność osób.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.