PARTNER PORTALU
  • BGK

Wsparcie dla współspalania do końca 2017 roku

  • wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)    9 kwietnia 2013 - 18:52
Wsparcie dla współspalania do końca 2017 roku

Zamierzamy utrzymać dotychczasowe rozwiązania, jeśli chodzi o wsparcie dla spalania wielopaliwowego z perspektywą do końca 2017 roku - powiedział Jerzy Witold Pietrewicz, sekretarz stanu w ministerstwie gospodarki.
Jerzy Witold Pietrewicz, sekretarz stanu w ministerstwie gospodarki, odpowiedzialny m.in. za sprawy związane z energią odnawialną, oceniając współspalanie jako jedną z bardziej kontrowersyjnych spraw w obrębie OZE, zadeklarował, że resort gospodarki chce utrzymać wsparcie dla współspalania jeszcze przez kilka lat.

- Zamierzamy utrzymać dotychczasowe rozwiązania, jeśli chodzi o wsparcie dla spalania wielopaliwowego z perspektywą do końca 2017 roku. Dzisiaj spalanie wielopaliwowe stoi jak gdyby przed problemami związanymi z tym, co dzieje się na rynku paliw, czy też po części co dzieje się z zielonymi certyfikatami, ale jednocześnie szybkie odejście od spalania wielopaliwowego to de facto rozłożenie na łopatki przemysłu biomasowego (...) Nie możemy do tego dopuścić zwłaszcza, że to jest ważny, przyszłościowy segment naszego rynku odnawialnych źródeł energii - mówił Pietrewicz podczas posiedzenia sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, która była poświęcona energetyce odnawialnej.

Sekretarz stanu w ministerstwie gospodarki ocenił, że obecnie potrzebne jest wykreowanie nowych źródeł popytu na biomasę, przesunięcie go ze strony wielkich elektrowni w kierunku m.in. małych instalacji biomasowych i wysokosprawnej kogeneracji.

Nie krył, że aby kreować popyt na biomasę poza współspalaniem resort gospodarki będzie się zwracał z prośbą do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o uruchomienie systemowego wsparcia dla rozwoju m.in. małych i średnich instalacji wykorzystujących biomasę jako źródło energii.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.