PARTNER PORTALU
 • BGK

Wspierają Inowrocław ws. ustawy śmieciowej

 • pap    31 października 2012 - 13:20
Wspierają Inowrocław ws. ustawy śmieciowej

Katowicki samorząd - jako kolejny już w Polsce - poparł radnych Inowrocławia ws. ustawy śmieciowej...
Rada miejska Katowic poparła w środę wniosek samorządu Inowrocławia, aby Trybunał Konstytucyjny zajął się nową ustawą o gospodarowaniu odpadami. Samorządy kwestionują obowiązek ogłaszania przetargów na wywóz odpadów nawet gdy gmina ma własną zajmującą się tym spółkę.

Wcześniej zrobiły to m.in. Gdańsk, Szczecinek, Police, Zielona Góra, Bolesławiec, Chodzież, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolskich, Warmiński Związek Gmin, Strzelce Opolskie, Zrzeszenie Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Województwa Lubuskiego oraz Związek Bieszczadzkich Gmin Pogranicza. 

Czytaj też nasz wywiad z prezydentem Inowrocławia na ten temat.

Przedstawiciele samorządów argumentują, że unijne prawo zezwala na zlecanie usług w zakresie gospodarki odpadami w gminach spółkom komunalnym bez przetargu, tymczasem nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wprowadziła w tym zakresie bezwzględny obowiązek przetargowy.

We wrześniu radni Inowrocławia (woj. kujawsko-pomorskie) zdecydowali o skierowaniu ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, a prezydent tego miasta zwrócił się o poparcie wniosku do innych polskich samorządów. Odpowiedzią Katowic jest przyjęte w środę oświadczenie rady.

Przewodniczący rady miejskiej Katowic Arkadiusz Godlewski ocenił, że konieczność bezwzględnego ogłaszania przetargu na wywóz odpadów jest utrudnianiem realizacji gminnego zadania, jakim jest utrzymanie czystości. Wskazał, że może to prowadzić do postawienia w trudnej sytuacji własnego podmiotu (gdyby przegrał przetarg), wyposażonego w majątek przez miejski budżet.

"Jest to działanie, które zbyt daleko ingeruje w samorządność lokalną i w prawo samostanowienia, zgodnie z prawem zamówień publicznych, w jaki sposób gmina ma realizować zadania w zakresie utrzymania porządku i czystości" - powiedział Godlewski.

Samorządowcy liczą, że wniosek Inowrocławia do Trybunału Konstytucyjnego skłoni rząd i Sejm do wprowadzenia zmian w ustawie, polegających na zniesieniu obowiązku organizowania przetargów. Gminy mają czas na wprowadzenie nowych rozwiązań, a więc także przeprowadzenie przetargów, do połowy 2013 r.

Przygotowana przez Ministerstwo Środowiska nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach weszła w życie 1 stycznia 2012 r. Dotychczas to właściciele nieruchomości decydowali, który przedsiębiorca odbierał od nich śmieci. W myśl nowych przepisów wybór takiej spółki należy tylko i wyłącznie do gminy. W drodze przetargu będzie ona wybierać jeden podmiot świadczący usługi na całym jej terenie, a w przypadku większych gmin - na określonym obszarze. Władze lokalne mają czas do połowy 2013 r. na wprowadzenie nowych rozwiązań.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (20)

 • JEDYNAK, 2012-11-07 21:50:22

  WSPARCIE W TAK WAŻNYCH SPRAWACH JEST ZWSZE WSKAZANE.
 • Mały Janek, 2012-11-06 11:31:37

  Do Tadeka I własnie to jest śmieszne. Projekt w komisjach sejmowych obijał się 3 lata, w tym byl opiniowany przez rząd. Sejm go uchwalił po poprawkach Senatu a prezydent podpisał w lipcu 2012. To nie jest projekt rządowy!!! A teraz jasnie panowie posły się pytaja ministra i rządu CO MYŚMY WŁASCI...WIE UCHWALILI!!! A tak apropos standardów Europejskich, to nie dojdziemy do nich dopóki sami posłowie nie uchwalą USTAW o transparentności słuzby publicznej i samorzadowej. Tak jak np. w Szwecji jesli ktoś sprawuje urząd lub pracuje w firmie publicznej, to żaden z rodziny do 3 stopnia pokrewieństwa nie może pracować w żadnej instytucji mającej jakakolwiek zaleznośc słuzbową. I to sa standardy europejskie. Tak samo zarząd każdej firmy opłacanej z kasy podatnika wybierany jest w bardzo transparentny sposób na okresloną kadencje. I to też są standardy europejskie. Albo ustalamy w całej dziedzinie zycia publicznego standardy europejskie, albo stosujemy protezy tych rozwiązań, w postaci konieczności przetargów, itp. Inaczej się nie da, tak jak nie da się zmieniać na drodze ruchu lewostronnego na prawostronny etapami, ...w pierwszym roku cięzarówki, w drugim autobusy...itd. Trzeba to zrobić jednym pociągnięciem. TAK SAMO W PRZYJMOWANIU STANDARDÓW EUROPEJSKICH W SAMORZADZIE I JEGO ZADANIACH!!!  rozwiń
 • Tadeka, 2012-11-06 11:02:45

  Mały Janku o takim samym rozumku - prof. Mariusz Orion Jędrysek jest posłem niezależnym od listopada 2011 roku - nie było go jeszcze w Sejmie gdy uchwalano lodziarską ustawę śmieciową. Ale warto popatrzeć na interpelację - nawet wielu posłów PO, którzy głosowali za treścią tej ustawy pyta tera rządu...: czy to prawda, że ustawa nie tylko nie daje takich samych narzędzi i mechanizmów jakie mają gminy zachodnioeuropejskie - ale jest nawet sprzeczna z unijnymi standardami?...  rozwiń