PARTNER PORTALU
  • BGK

Wspólna karta dla 21 gmin za 16 miesięcy

  • AW    9 stycznia 2012 - 13:52
Wspólna karta dla 21 gmin za 16 miesięcy

Płatność za parking, przejazd komunikacją publiczną, wejście do muzeum i opłaty w urzędach - to wszystko będzie można załatwić już za kilkanaście miesięcy przy użyciu Śląskiej Karty Usług Publicznych (ŚKUP).
Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego w imieniu 21 gmin skupionych w tym związku,  podpisał w poniedziałek umowę z konsorcjum BRE Banku i Asseco Poland, zwycięzcami projektu ŚKUP o łącznej wartości blisko 190 mln. zł. Wdrożenie systemu ŚKUP potrwa 16 miesięcy. Do końca lipca 2013 roku ma zostać wydane pierwsze 385 tys. kart, łącznie w całym okresie trwania projektu - ma ich być 700 tys.

- To dolna granica, jeśli chętnych na kartę będzie więcej to tylko się cieszyć. Docelowo mamy nadzieję, że każdy mieszkaniec śląskiej aglomeracji będzie miał taką karatę – mówi Roman Urbańczyk, przewodniczący KZK GOP. – Jako jedyny region w kraju mamy kartę zdrowotną, jaką posługujemy się w ośrodkach zdrowia, więc myślę, że kartę usług publicznych mieszkańcy szybko zaakceptują - dodaje.

Podpisanie umowy z wykonawcą zakończyło trudny i mozolny etap związany z zamówieniami publicznymi.

Czytaj też:Trwa przetarg na Śląską Kartę Usług Publicznych

Teraz rozpoczął się czas wdrażania projektu. W ramach konsorcjum BRE Bank odpowiedzialny będzie za produkcję i personalizację kart, przygotowanie systemu rozliczeniowego dla ŚKUP, dokonywanie rozliczeń pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w systemie oraz obsługę płatności dokonywanych w miejscach publicznych, gdzie wykorzystywana będzie karta. – To dla nas ważny projekt, pierwszy na taką skalę w Polsce. Będzie realizowany na dużym obszarze oraz w bardzo krótkim czasie. Wymaga także współpracy i koordynacji prac wielu podmiotów – mówi Przemysław Gdański, członek zarządu BRE Banku ds. bankowości korporacyjnej.

Asseco Poland wdroży nowoczesny system pobierania opłat we wszystkich pojazdach zarządzanych przez KZK GOP, zainstaluje 109 wielofunkcyjnych automatów biletowych, 232 automaty parkingowe oraz stworzy sieć 1200 punktów akceptacji i doładowań kart. Całość systemu rozliczeniowego ŚKUP zarządzana będzie przez nowoczesne oprogramowanie zainstalowane na serwerach w dwóch centrach przetwarzania danych, dysponujących ogromną mocą obliczeniową. Asseco Poland stworzy również portal internetowy, który umożliwi zarządzanie kartą przez użytkowników systemu.

- Na tym polega inność i innowacyjność tej karty. Owszem w wielu miastach w Polsce funkcjonują karty miejskie, ale zwykle tylko komunikacji miejskiej i ewentualnie wejść do ośrodków kultury zarządzanych przez to samo miasto - tłumaczy Mariusz Dziesiński, zastępca naczelnika wydziału ŚKUP KZK GOP-u - Tu mamy do czynienia z 21 gminami, zatem uproszczony system nie wchodził w grę. Musieliśmy wprowadzić rozwiązania wynikające z ustawy o prawie bankowym dotyczące pieniądza elektronicznego i stad udział banku w konsorcjum – kontynuuje.

Czytaj też: Jestem z miasta i ...mam kartę

Karta oprócz korzyści mieszkańcom, może pomóc i samym gminom. - To kolejny krok do integracji i tak już unikalnej w skali kraju, śląskich i zagłębiowskich miast. Nie można tylko czekać na ustawę metropolitarną, ale trzeba podejmować konkretne działania ułatwiające życie. Nie chodzi o zlewanie gmin w jedno miasto ale o to, że muszą one ze sobą współpracować - podkreśla Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego.

Mieszkańcy aglomeracji śląskiej dzięki ŚKUP będą mogli skorzystać ze środków komunikacji miejskiej, dokonać opłat za parkowanie, za wstęp do muzeów czy płacić w urzędach. Łącznie będzie można ją wykorzystać w 121 ośrodkach użyteczności publicznej na terenie 21 gmin całego województwa. Oprócz elektronicznej portmonetki (instrument pieniądza elektronicznego ) karta będzie także identyfikatorem jej posiadacza oraz nośnikiem certyfikatu jego podpisu elektronicznego.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • IDEAL, 2012-01-09 23:42:18

    Dobrze,ale i tak będzie ciężko przez ten czas! Brak tej karty już daje się we znaki!
  • Malarz, 2012-01-09 21:30:18

    we wspólnocie siła!