PARTNER PORTALU
  • BGK

Wspólna platforma EBI i BGK pomoże sfinansować budowę mieszkań

  • MN    24 maja 2017 - 16:59
Wspólna platforma EBI i BGK pomoże sfinansować budowę mieszkań
Zawarte porozumienie ma na celu wsparcie do 2021 roku inwestycji z zakresu społecznego budownictwa czynszowego. (fot. pixabay)

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), zawarły porozumienie ustanawiające platformę inwestycyjną, która ma na celu wspieranie projektów z zakresu budowy społecznych mieszkań czynszowych w gminach w całej Polsce.
• Dzięki wsparciu otrzymanemu w ramach Planu Junckera platforma ta umożliwi uruchomienie programu finansowego w sektorze, w którym konieczne są wzmożone inwestycje.

• Oprócz budowy i doposażenia mieszkań, platforma umożliwi też budowę powiązanej infrastruktury (dróg, kanalizacji itd.).

• Platforma inwestycyjna ma na celu zaspokojenie potrzeb gmin związanych z rewitalizacją i efektywnym rozwojem obszarów miejskich.

Zawarte porozumienie ma na celu wsparcie do 2021 roku inwestycji z zakresu społecznego budownictwa czynszowego, których całkowity koszt wyniesie w przybliżeniu 2,1 mld zł (około 496 mln euro). Projekty finansowane w ramach platformy inwestycyjnej dotyczą budowy lub doposażenia dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, a także budowy mieszkań przeznaczonych na wynajem z możliwością ich późniejszego wykupu.

Finansowanie umożliwi także budowę powiązanej z projektami infrastruktury, obejmującej drogi, system kanalizacji, obiekty użyteczności publicznej oraz obiekty rekreacyjne zaprojektowane specjalnie na potrzeby mieszkań budowanych w ramach inwestycji. Beneficjentami platformy inwestycyjnej będą miasta oraz towarzystwa budownictwa społecznego działające na zasadach non profit.

Czytaj też: Ministerstwo ukróci budowę mikrokawalerek

- W najbliższych latach w Polsce konieczne są znaczne inwestycje z zakresu budowy przystępnych cenowo lokali na wynajem – mówi wiceprezes EBI Vazil Hudák, odpowiedzialny za działania Banku w Polsce. Dodaje, że dostępność środków i programów publicznych w tym obszarze jest jednak ograniczona.

- Z dużym zadowoleniem przyjmujemy zatem fakt, że dzięki ustanowieniu platformy inwestycyjnej EBI i BGK, który jest naszym wieloletnim partnerem, będziemy mogli wspólnie wypełnić tę lukę w finansowaniu. Jesteśmy przekonani, że ta platforma inwestycyjna zaspokoi potrzeby gmin związane z rewitalizacją i efektywnym rozwojem obszarów miejskich – zaznacza wiceprezes EBI.

Wspólna inicjatywa ma też wpłynąć na ograniczenie wykluczenia społecznego poprzez zwiększenie dostępu do mieszkań.

- Będąc państwowym bankiem rozwoju możemy proponować długie okresy finansowania i preferencyjne oprocentowanie, które jest potrzebne w tego rodzaju inwestycjach - mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu BGK. – Dzięki temu sfinansowaliśmy łącznie ponad 100 tys. mieszkań dla mniej zamożnych rodzin. EBI jest w tym obszarze naszym ważnym partnerem dostarczającym fundusze dla programu rządowego. Podpisując dzisiaj porozumienie o uruchomieniu platformy inwestycyjnej będziemy mogli rozszerzyć istniejącą ofertę dla miast i towarzystw budownictwa społecznego – dodaje.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.