PARTNER PORTALU
  • BGK

Wspólnoty skarżą gminę Łódź

  • pt    8 października 2013 - 10:41
Wspólnoty skarżą gminę Łódź

Jak twierdzą członkowie kilku sąsiadujących wspólnot mieszkaniowych w Łodzi miasto uniemożliwia im prowadzenie prawidłowej gospodarki śmieciowej.
Władze miasta Łodzi nie podjęły w ostatnich latach (a szczególnie po uchwaleniu nowej ustawy śmieciowej), żadnych konstruktywnych działań zmierzających do zneutralizowania negatywnych skutków wadliwej praktyki sprzedaży mieszkań komunalnych bez przylegających do budynków gruntów niezbędnych do możliwości prowadzenia, przez powstałe w efekcie tych sprzedaży wspólnoty mieszkaniowe, prawidłowej gospodarki śmieciowej - pisali do przewodniczącego łódzkiej rady miejskiej wspólnoty.

Mieszkańcy wspólnot skarżą się, że gmina nie wywiązuje się z ustawowych obowiązków i nie stworzyła dla członków wspólnoty nieposiadającej gruntów łatwo dostępnych punktów selektywnej zbiórki odpadów.

Wiceprzewodniczący RM wyjaśnił w odpowiedzi, że „gmina nie ma obowiązku tworzenia punktów selektywnego odbioru odpadów komunalnych odrębnie dla każdej nieruchomości zabudowanej w tym dla mieszkańców budynków wskazanych w wezwaniu".

W piśmie odrzucającym skargę dodaje także, że zgodnie z wymogami ustawy gmina zamieściła na stronie internetowej informacje o rozmieszczeniu punktów zbiórki odpadów.

Zarządy wspólnot nie chcą także wziąć na siebie obowiązku ściągania opłat za odbiór odpadów od właścicieli lokali, czym - ich zdaniem nieprawnie - obciąża ich uchwała RM źle intepretując pojęcia „właściciel".

Także tą skargę RM uznała za niesłuszną.

Wspólnoty skierowały sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • blip, 2013-10-09 13:00:04

    U mnie średnia odleglość do PSZOK to dwadzieścia kilka ... kilometrów. Z moich obeserwacji wynika, że w całym kraju jest podobnie z oddaleniem i dostępnośćią, ta ostatnia jest jedynie na papierze. Potem zdziwienie, że śmieci miały być odbierane a dalej lądują tam gdzie nie trzebo bo tak mieszkańcy ...mają taniej.Jak to się ma do ustawy i czy ktoś - oragan państwa to kontroluje?  rozwiń