PARTNER PORTALU
  • BGK

Wspólny bilet kolejowy już pod koniec roku. Holding PKP także dla samorządów

  • Piotr Stefaniak    23 lutego 2018 - 06:00
Wspólny bilet kolejowy już pod koniec roku. Holding PKP także dla samorządów
Holding PKP będzie otwarty dla spółek samorządowych (Fot. PKP Intercity)

- 1 marca podczas spotkania przedstawicieli zarządów wszystkich spółek wchodzących w skład nieformalnej grupy PKP przedstawimy projekt utworzenia struktury holdingowej PKP. A od nowego rozkładu jazdy wprowadzimy na kolei wspólny bilet - mówi Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP SA i p.o. prezesa PKP Cargo.
Jak wyjaśnia, celem tworzenia jest wykorzystanie efektu skali, synergii i wspólnych przedsięwzięć w takiej strukturze, „tak jak to jest w kolejach niemieckich, francuskich, belgijskich czy holenderskich”.

Z wypowiedzi prezesa wynika, że w pierwszym etapie funkcjonowania holding PKP skupiać będzie spółki, które są w grupie, jak PKP Cargo, PKP PLK, PKP Intercity, itd.

PKP SA zbudują holding. Problemem może być PKP Cargo

- Ale konstytucja funkcjonowania nowej kolei polskiej przewiduje możliwość przystępowania do holdingu innych podmiotów, a więc w przyszłości także np. Przewozów Regionalnych lub innych spółek samorządowych – zaznacza Krzysztof Mamiński.

Jak podkreśla, przystąpienie do holdingu nastąpi na zasadzie umowy stron. Zachowana zostanie samodzielność i autonomia wszystkich spółek i ich zarządów.

- Sądzę, że wszelkie prawa wszystkich właścicieli i współwłaścicieli będą zachowane – odpowiada prezes Mamiński na pytanie, czy uwzględnione będą interesy i uwagi mniejszościowych udziałowców spółki Przewozy Regionalne, którymi są samorządy wojewódzkie.Mamiński optymistycznie wypowiada się w sprawie utworzenia jednego biletu kolejowego.

- Łódzka Kolej Aglomeracyjna stała się czwartym podmiotem Pakietu Podróżnika. Zapraszamy następne koleje samorządowe, w ciągu dwóch miesięcy podpiszemy umowy z dwoma lub trzema z nich – mówi prezes Mamiński. – Podtrzymuję moje wcześniejsze oświadczenie, ze „prawdziwy” wspólny bilet, rozumiany też jako wspólna taryfa, ruszy wraz z nowym rozkładem jazdy 2018/19, czyli pod koniec tego roku.

PKP szykuje nową taryfę dla wielu przewoźników pasażerskich


Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Stary podróżnik, 2018-02-23 22:55:18

    Takie udogodnienie to nie nowość, tylko nieudolna kopia dawnego systemu biletowania. W latach 50-tych ub wieku kupowało się bilety na cały odcinek podróży środkami PKP i to wychodziło znacznie taniej niż kupowałoby się bilety na krótkie odcinki trasy.