Wspólny przetarg na tańszy prąd

Toruń ogłosił wspólny przetarg na dostawę energii elektrycznej w 2014 r. Razem z miastem prąd będzie kupował Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Politechnika Łódzka i Politechnika Gdańska.
Wspólny przetarg na tańszy prąd

Dzięki temu oszczędność na zakupie może sięgnąć nawet miliona złotych. 17 lipca 2013 r. w Collegium Maximum UMK Urząd Miasta Torunia, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Politechnika Łódzka i Politechnika Gdańska podpisały w tej sprawie porozumienie.

Dzięki wspólnemu zakupowi uda im się wynegocjować niższą cenę za prąd, co potwierdziła już tegoroczna i ubiegłoroczna współpraca między toruńskim uniwersytetem i gminą.

Praktyka wykazuje, że im więcej podmiotów kupuje prąd wspólnie, tym jest taniej. Cena zależy od wolumenu, a ten wspólnie jest znacznie większy. W ubiegłym roku przy wspólnym zakupie z UMK oszczędności przetargowe wyniosły ok. milion złotych, więc teraz, gdy do konsorcjum przyłączyła się Politechnika Łódzka i Gdańska, powinno się udać zaoszczędzić jeszcze więcej.

Z kolei w ubiegłym roku miasto przeprowadziło wspólne postępowanie przetargowe na dostawę energii elektrycznej nie tylko urzędu, ale także dla swoich jednostek organizacyjnych, komunalnych osób prawnych oraz niektórych spółek prawa handlowego z udziałem miasta (MZK sp. z o.o., MPO sp. z o.o., TTBS sp. z o.o., URBITOR sp. z o.o.).

Dodatkowo w postępowaniu zeszłorocznym oraz tegorocznym uczestniczył powiatowy urząd pracy. Teraz do tej grupy dołączy grupa Politechnika Łódzka i Politechnika Gdańska.

Prowadzącym postępowanie liderem jest Toruń. Wstępny szacunek zamawianej energii elektrycznej dla wszystkich uczestników kształtuje się na poziomie ok. 110 GWh/rok. W ubiegłym roku było to 67 GWh/rok, więc konsorcjum może wynegocjować korzystniejszą cenę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Praktyka wykazuje, że nie ma istotnej różnicy w cenie za kWh zakupionej wspólnie i indywidualnie. Artykuł totalnie niewiarygodny bo nie jest poparty żadnymi danymi. Gdyby autor przeanalizował wyniki przetargów biorąc pod uwagę ten sam lub zbliżony dzień otwarcia ofert, byłby bardzo bardzo zdziwiony.... rozwiń

obserwator, 2013-10-08 09:50:03 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE