PARTNER PORTALU
 • BGK

Wspólny zakup energii pozwoli zaoszczędzić

 • PAP    5 grudnia 2013 - 16:44
Wspólny zakup energii pozwoli zaoszczędzić

Ponad 13 mln zł oszczędzi 26 śląskich i zagłębiowskich samorządów oraz 120 związanych z nimi spółek i instytucji dzięki wspólnemu zakupowi energii. Drugi już wspólny przetarg na dostarczenie energii koordynował Górnośląski Związek Metropolitalny (GZM).
Jak poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej przewodniczący Związku, prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski, w tegorocznym przetargu, podobnie jak w ub.r., zwyciężył Tauron - z ceną 72,7 mln zł brutto za blisko 292 GWh energii; drugi oferent - PKP Energetyka - oczekiwał ok. 76 mln zł.

Podobny przetarg GZM zorganizował w ub.r. Łącznie 191 GWh energii na 2013 r. kupiło wówczas 20 samorządów i 41 samorządowych instytucji. Cena wyniosła 57,5 mln zł, a połączenie sił dało łącznie 8 mln zł oszczędności w stosunku do cen uzyskiwanych przy samodzielnych zakupach przez poszczególne gminy i jednostki.

W tym przetargu ilość energii była o ok. 50 proc. większa niż w ubiegłorocznym. Do hurtowego zakupu na 2014 r. przystąpiło 26 samorządów i 120 instytucji samorządowych. Oszczędności przekroczyły 13 mln zł (czyli średnio ok. 19 proc.) w stosunku do sytuacji, w której zakupy dokonywane byłyby indywidualnie.

"Tak dużej grupy zakupowej w Polsce nie ma" - podkreślił Kostempski. "Widać, że sukces, który osiągnęliśmy w ub.r. spowodował, że w tym roku przystąpiło jeszcze więcej gmin i ich instytucji" - dodał.

Przypomniał, że hurtowe ceny energii w ostatnim czasie nieco spadły. Gdyby zamówioną teraz ilość energii grupa kupiła po takiej samej cenie jak przed rokiem, to łączny jej koszt wyniósłby ok. 86,5 mln zł. W 2012 r. średnia stawka za jedną megawatogodzinę energii wynosiła 279,67 zł netto, a dzięki wspólnemu zakupowi została obniżona o 35,14 zł do 244,53 zł. W tym roku cena osiągnięta w przetargu wyniosła 199,57 zł za 1 MWh.

W 2012 r. do grupowego zakupu prądu przystąpiły: Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy i Zabrze, a także Knurów, Łaziska Górne, Mikołów, Ornontowice, Radzionków, Wyry i powiaty mikołowski oraz zawierciański. W tym roku doszły: Czeladź, Gliwice, Lędziny, Rydułtowy, Świerklaniec i Wojkowice. Liczba uczestniczących w przetargu samorządowych jednostek wzrosła z 41 do 120 (m.in. dzięki dołączeniu nieobecnych w ub.r. miejskich jednostek z Katowic).

Największą jednostkowo ilość energii kupiły Katowice (ok. 50 GWh, oszczędzając ok. 2,9 mln zł), Sosnowiec (ok. 30 GWh; ok. 1,8 mln zł), a także Gliwice, Bytom, Tychy i Zabrze (między 20 a 30 GWh; oszczędności rzędu ok. 1 mln zł). Najmniejszą gminą uczestniczącą w przetargu był Świerklaniec, który zaoszczędził ok. 41,3 tys. zł. Kostempski wskazał, że 294 tys. zł, które zaoszczędziły Świętochłowice, zasilą w jednej czwartej budżet planowanej na przyszły rok budowy tam pięciu placów zabaw.

Przedstawiciele GZM wskazali, że za całą zaoszczędzoną na przetargu kwotę można m.in. utrzymać w ciągu roku 1650 miejsc przedszkolnych, zbudować 90 km ścieżek rowerowych, kupić 15 autobusów miejskich lub 2 tramwaje, albo zapewnić 15-proc. wkład własny do projektów unijnych o wartości 90 mln zł.

Największą część uczestników przetargu stanowiło 12 miast zrzeszonych w GZM (wszystkie poza Rudą Śląską); ich oszczędności to prawie 12 mln zł. Zgodnie z prawem zamówień publicznych procedurę przetargową w imieniu wszystkich sygnatariuszy prowadziła jedna gmina - Świętochłowice, jednak przygotowania i realizację przetargu koordynował i nadzorował GZM, który zainicjował przetarg.

W tym roku do wspólnego przetargu GZM nie udało się jeszcze wciągnąć instytucji marszałkowskich. Być może powiedzie się to w 2014 r. Według zapowiedzi Kostempskiego w 2014 r., prócz kolejnego grupowego zakupu energii, Związek będzie chciał ogłosić podobne wspólne postępowania na zakup: ubezpieczeń, paliwa dla należących do samorządów i instytucji pojazdów, a także źródeł światła (żarówki, świetlówki).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.