Wspólny zakup energii pozwoli zaoszczędzić

Ponad 13 mln zł oszczędzi 26 śląskich i zagłębiowskich samorządów oraz 120 związanych z nimi spółek i instytucji dzięki wspólnemu zakupowi energii. Drugi już wspólny przetarg na dostarczenie energii koordynował Górnośląski Związek Metropolitalny (GZM).
Wspólny zakup energii pozwoli zaoszczędzić

Jak poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej przewodniczący Związku, prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski, w tegorocznym przetargu, podobnie jak w ub.r., zwyciężył Tauron - z ceną 72,7 mln zł brutto za blisko 292 GWh energii; drugi oferent - PKP Energetyka - oczekiwał ok. 76 mln zł.

Podobny przetarg GZM zorganizował w ub.r. Łącznie 191 GWh energii na 2013 r. kupiło wówczas 20 samorządów i 41 samorządowych instytucji. Cena wyniosła 57,5 mln zł, a połączenie sił dało łącznie 8 mln zł oszczędności w stosunku do cen uzyskiwanych przy samodzielnych zakupach przez poszczególne gminy i jednostki.

W tym przetargu ilość energii była o ok. 50 proc. większa niż w ubiegłorocznym. Do hurtowego zakupu na 2014 r. przystąpiło 26 samorządów i 120 instytucji samorządowych. Oszczędności przekroczyły 13 mln zł (czyli średnio ok. 19 proc.) w stosunku do sytuacji, w której zakupy dokonywane byłyby indywidualnie.

"Tak dużej grupy zakupowej w Polsce nie ma" - podkreślił Kostempski. "Widać, że sukces, który osiągnęliśmy w ub.r. spowodował, że w tym roku przystąpiło jeszcze więcej gmin i ich instytucji" - dodał.

Przypomniał, że hurtowe ceny energii w ostatnim czasie nieco spadły. Gdyby zamówioną teraz ilość energii grupa kupiła po takiej samej cenie jak przed rokiem, to łączny jej koszt wyniósłby ok. 86,5 mln zł. W 2012 r. średnia stawka za jedną megawatogodzinę energii wynosiła 279,67 zł netto, a dzięki wspólnemu zakupowi została obniżona o 35,14 zł do 244,53 zł. W tym roku cena osiągnięta w przetargu wyniosła 199,57 zł za 1 MWh.

W 2012 r. do grupowego zakupu prądu przystąpiły: Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy i Zabrze, a także Knurów, Łaziska Górne, Mikołów, Ornontowice, Radzionków, Wyry i powiaty mikołowski oraz zawierciański. W tym roku doszły: Czeladź, Gliwice, Lędziny, Rydułtowy, Świerklaniec i Wojkowice. Liczba uczestniczących w przetargu samorządowych jednostek wzrosła z 41 do 120 (m.in. dzięki dołączeniu nieobecnych w ub.r. miejskich jednostek z Katowic).

Największą jednostkowo ilość energii kupiły Katowice (ok. 50 GWh, oszczędzając ok. 2,9 mln zł), Sosnowiec (ok. 30 GWh; ok. 1,8 mln zł), a także Gliwice, Bytom, Tychy i Zabrze (między 20 a 30 GWh; oszczędności rzędu ok. 1 mln zł). Najmniejszą gminą uczestniczącą w przetargu był Świerklaniec, który zaoszczędził ok. 41,3 tys. zł. Kostempski wskazał, że 294 tys. zł, które zaoszczędziły Świętochłowice, zasilą w jednej czwartej budżet planowanej na przyszły rok budowy tam pięciu placów zabaw.

Przedstawiciele GZM wskazali, że za całą zaoszczędzoną na przetargu kwotę można m.in. utrzymać w ciągu roku 1650 miejsc przedszkolnych, zbudować 90 km ścieżek rowerowych, kupić 15 autobusów miejskich lub 2 tramwaje, albo zapewnić 15-proc. wkład własny do projektów unijnych o wartości 90 mln zł.

Największą część uczestników przetargu stanowiło 12 miast zrzeszonych w GZM (wszystkie poza Rudą Śląską); ich oszczędności to prawie 12 mln zł. Zgodnie z prawem zamówień publicznych procedurę przetargową w imieniu wszystkich sygnatariuszy prowadziła jedna gmina - Świętochłowice, jednak przygotowania i realizację przetargu koordynował i nadzorował GZM, który zainicjował przetarg.

W tym roku do wspólnego przetargu GZM nie udało się jeszcze wciągnąć instytucji marszałkowskich. Być może powiedzie się to w 2014 r. Według zapowiedzi Kostempskiego w 2014 r., prócz kolejnego grupowego zakupu energii, Związek będzie chciał ogłosić podobne wspólne postępowania na zakup: ubezpieczeń, paliwa dla należących do samorządów i instytucji pojazdów, a także źródeł światła (żarówki, świetlówki).

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE