PARTNER PORTALU
  • BGK

Współpraca z geologami przy powodzi

  • PAP    12 kwietnia 2011 - 14:14
Współpraca z geologami przy powodzi

Zwiększenie bezpieczeństwa powodziowego i przygotowanie do sytuacji kryzysowych – to korzyści, na które liczy Mazowiecki Urząd Wojewódzki po podpisaniu umowy z Państwowym Instytutem Geologicznym.
Porozumienie w ramach rządowego programu Razem Bezpieczniej podpisali we wtorek: wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski i dyrektor PIG Jerzy Nawrocki.

Współpraca zakłada m.in.: wspólne opracowanie rozwiązań zmniejszających zagrożenie powodziowe, szczególnie na odcinku Wisły i Bugu, badania wytrzymałości budowli hydrotechnicznych, w tym wałów przeciwpowodziowych; prowadzenie szkoleń dla powiatów na temat wykorzystania lokalnych zasobów geologicznych.

„Bardzo się cieszę, że zacieśniamy współpracę pomiędzy służbami wojewody, zwłaszcza służbami zarządzania kryzysowego, a instytucjami, które oferują nam informacje nt. środowiska, pozwalając nam lepiej przygotować się do potencjalnych zagrożeń, sytuacji kryzysowych” – mówił Kozłowski na wtorkowej konferencji prasowej.

Jak podkreślił, zarządzanie kryzysowe zaczyna się na długo przed ewentualnym wystąpieniem zagrożeń i w pierwszej kolejności polega na właściwej ich identyfikacji oraz stworzeniu planów reagowania kryzysowego i ich monitorowaniu.

Wojewoda mazowiecki poinformował, że współpracę z PIG nawiązano już podczas ubiegłorocznej powodzi, kiedy to geolodzy – jak podkreślał – bardzo szybko sporządzili ekspertyzę dotyczącą wałów przeciwpowodziowych najbardziej zagrożonych ryzykiem przecieku.

Jak mówił szef PIG Jerzy Nawrocki, ważne jest także to, że samorządy będą korzystać z bazy informacji PIG w planowaniu zagospodarowania przestrzennego.

„Obecny poziom wód gruntowych kilkakrotnie przekracza średnią z dziesięciolecia. Taka sytuacja skutkuje podtopieniami, którym trudno jest zapobiegać. (...) Zakres szkód można zmniejszyć, uwzględniając czynniki geologiczne w planach zagospodarowania terenu i konstrukcji obiektów” – podkreślił.

W tym zadaniu mają pomóc mapy geośrodowiskowe Warszawy i Mazowsza, przekazane urzędowi wojewódzkiemu w ramach porozumienia. Przedstawiają one m.in. strefy podtopień i miejsc zagrożonych powodzią, uwarunkowania hydrogeologiczne, zagrożenia przemysłowe oraz zanieczyszczenia gleb metalami ciężkimi i innymi niebezpiecznymi substancjami, emitowanymi z zakładów przemysłowych i środków transportu.

Według Nawrockiego, współpraca z samorządami pozwala na udoskonalanie, dostosowywanie informacji dostarczanych przez jego urząd – do potrzeb odbiorców, czyli władz samorządowych i rządowych – tak aby były bardziej czytelne i zrozumiałe.

Z kolei Jezierski argumentował, że informacja geologiczna ma docierać do samorządowców i wszystkich, którzy chcą z niej skorzystać, po to, aby nie powtarzały się tragedie.

„Żeby nie marnować pieniędzy, lepiej wiedzieć wcześniej, lepiej zapobiegać niż później ratować skutki geozagrożeń” – zaznaczył.

Pierwszym projektem w ramach porozumienia jest zorganizowane we wtorek seminarium w urzędzie wojewódzkim. Starostowie, geolodzy powiatowi, naczelnicy wydziałów bezpieczeństwa, zarządzania kryzysowego i spraw obywatelskich ze wszystkich powiatów woj. mazowieckiego mogą się dowiedzieć o aktualnym stanie zagrożenia osuwiskami oraz skorzystać z eksperckich porad i nauczyć się korzystania z baz danych PIG.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.