PARTNER PORTALU
  • BGK

Wstępna lokalizacja elektrowni jądrowej już w 2009 r.

  • wnp.pl (Dariusz Ciepiela)    26 listopada 2009 - 05:54
Wstępna lokalizacja elektrowni jądrowej już w 2009 r.

Propozycje 3-5 wstępnych lokalizacji elektrowni jądrowych w Polsce zostaną wskazane jeszcze w 2009 r. - informuje Ministerstwo Gospodarki.
Ponownie rozgorzała dyskusja na temat lokalizacji elektrowni jądrowych w Polsce. Jak podkreśla Ministerstwo Gospodarki, zamierza ono przeanalizować wszystkie do tej pory zgłoszone propozycje lokalizacyjne. Natomiast ostatecznego wyboru na podstawie wskazań lokalizacyjnych dokona inwestor, czyli Polska Grupa Energetyczna (PGE). Już dziś można rozpocząć wstępne poszukiwania lokalizacji, kierując się zaleceniami Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

- Zespół, w skład którego wchodzą przedstawiciele „Energoprojektu Warszawa”, „Energoprojektu Katowice”, Państwowego Instytutu Geologicznego i Państwowego Instytutu Hydrologiczno-Meterologicznego i Gospodarki Wodnej, przedstawi do końca 2009 r. propozycje 3-5 wstępnych lokalizacji elektrowni jądrowych. Zbadane zostaną przede wszystkim te miejsca, które kiedyś były brane pod uwagę – informuje Ministerstwo Gospodarki.

Jacek Strzałkowski, rzecznik PGE przypomina, że zgodnie z ramowym harmonogramem prace analityczne nad listą potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowych mają się zakończyć do grudnia 2010 r.

- PGE nie komentuje stanu tych prac. Obecnie PGE nie wyklucza żadnej potencjalnej lokalizacji, ale też, do czasu opracowania listy przez Pełnomocnika Rządu, nie jest w stanie potwierdzić lub wykluczyć żadnej z lokalizacji, jakie pojawiają się "na rynku" – mowi Jacek Strzałkowski.

Podkreśla, ze wybór ostatecznej konkretnej lokalizacji z listy zaproponowanej przez polski rząd, zostanie dokonany przez PGE w okresie od stycznia 2011 r. do czerwca 2012 r. W tym samym czasie PGE opracuje kryteria wyboru technologii i jej dostawcy dla pierwszej elektrowni jądrowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.